Akut koroner sendrom ile başvuran hastalarda atriyal fibrilasyonun kontrast nefropatisi gelişimi üzerine etkisi
The effect of atrial fibrillation on contrast nephropathy development in patients who apply acute coronary syndrome
  1. Tez No: 532141
  2. Yazar: TUĞBA AKBAŞ ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. NUMAN GÖRGÜLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Nefroloji, Cardiology, Nephrology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Akut koroner sendrom günümüzde önemli mortalite ve morbidite nedenlerinden biridir. Koroner anjiyografi akut koroner sendrom tanı ve tedavisinde kullanılan önemli bir yöntemdir ve işlem esnasında kullanılan kontrast maddelere bağlı kontrast madde nefropatisi gelişebilmektedir. Atrial fibrilasyon (AF) en sık görülen ve sıklığı yaşla artan kronik taşiaritmi olup yüksek mortalite ve morbidite ile ilişkilidir. Atrial fibrilasyon KMN ilişkisine yönelik literatürde çelişkili sonuçlar içeren çalışmalar mevcuttur. Biz bu calışmamızda AKS nedeniyle PKG uygulanan hastalarda AF'nin KMN gelişimi üzerine olan etkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Nisan 2017-Haziran 2018 yılları arasında acil servise başvuran ve AKS tanısı alan 4800 hastanın dosyası retrospektif olarak incelenmiştir. Bilinen ciddi kapak hastalığı hikayesi olanlar, diyaliz tedavisi görenler, KAG sonrası ilk 72 saat içerisinde koroner by-pass cerrahisi yapılan hastalar, nefrotoksik ilaç kullanımı öyküsü olanlar ve kroneranjiografi öncesi veya sonrası 72 saat içinde 2. radyokontrast madde maruziyeti olanlar dışlandıktan sonra geriye kalan 2845 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. KMN radyokontrast maddeye maruz kalındıktan 48-72 saat sonra gözlemlenen, serum bazal kreatinin seviyesinde %25 veya 0.5mg/dl'lik artış olarak tanımlanmıştır. Bulgular: Hastalar KMN gelişimine göre 2 gruba ayrıldı. Hastaların %20,91 'inde (n=595 hasta) KMN saptandı. KMN gelişen hastalardaki yaş ortalaması 64,18 1±12,39 olup KMN gelişmeyenlere göre anlamlı olarak daha fazla saptandı (p=
Özet (Çeviri)
Aim: Acute coronary syndrome is currently one of the major causes of mortality and morbidity. Coronary angiography is an important method used in the diagnosis and treatment of acute coronary syndromes. Atrial fibrillation is the most common type of chronic tachyarrhythmia that increases with age and is associated with high mortality and morbidity. There are conflicting results in the literature on the relationship between atrial fibrillation and CIN. In this study, we aimed to investigate the effect of AF on the development of CIN in patients undergoing PCI for ACS. Materials and Methods: In this study, the files of 4800 patients admitted to the emergency department between April 2017-June 2018 and diagnosed as ACS were reviewed retrospectively. Patients with a history of severe valve disease, patients undergoing dialysis treatment, patients undergoing coronary by-pass surgery for the first 72 hours after CAG, patients with a history of nephrotoxic drug use and those with exposure to second radiocontrast exposure at 72 hours were excluded and the remaining 2845 patients were included in the study. CIN was defined as 25% or 0.5mg/dl increase in serum basal creatinine level after 48-72 hours after exposure to radiocontrast. Results: Patients were divided into two groups according to the development of CIN. CIN was detected in 20.9% of the patients (n=595 patients). The mean age of the patients with CIN was 64.18±12.39, and it was significantly higher than those without CIN (p=