Mobil öğrenme yöntemiyle verilen eğitimin hemşirelerin ventrogluteal bölgeye güvenli enjeksiyon uygulamasını öğrenmelerine etkisi
The effect of the education given with mobile learning on the nurses' learning safe injections practice on the ventrogluteal region
- Tez No: 674046
- Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma mobil öğrenme yöntemi ile verilen eğitimin hemşirelerin ventrogluteal bölgeye güvenli enjeksiyon uygulamasını öğrenmelerine etkisini belirlemek amacıyla ön test-son test desenli (kontrol grupsuz) müdahale araştırması olarak 20.08.2020 – 30.10.2020 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Gazi Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Gazi Hastanesi'nde yetişkin servislerde çalışan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 34 hemşire oluşturmuştur. Araştırmada veriler, veri toplama formları ve Ventrogluteal Bölgeye Yönelik Bilgi Önerme Formu aracılığı ile toplanmıştır. Araştırmaya katılan hemşirelerden onam alındıktan sonra veri toplama formlarını doldurmaları istenmiştir, formları doldurduktan sonra mobil cihazlarına ventrogluteal bölgeye güvenli enjeksiyon uygulaması için hazırlanan animasyon yönlendirilmiştir. Animasyon hemşireler tarafından bir hafta boyunca sınırsız izlenebilmiştir. Animasyonun gönderilmesinden bir hafta sonra veri toplama formları uygulanmıştır. Araştırmanın uygulanabilmesi için etik kuruldan ve uygulamanın yapıldığı kurumdan yazılı izin alınmış alınmıştır. Hemşirelerin intramüsküler enjeksiyonda ventrogluteal bölgenin kullanımına yönelik ön test bilgi puanı 12,82±3,80 iken son test bilgi puanı 16,97±2,84'tür. Araştırma sonucunda mobil öğrenme yöntemiyle verilen eğitim sonrası hemşirelerin ventrogluteal bölgeye yönelik bilgi düzeyi ortalaması anlamlı derecede artış göstermektedir. Bu nedenle mobil öğrenme yönteminin hemşire eğitiminde öğretime destek olarak kullanımının yaygınlaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This pretest-posttest intervention study (without a control group) was conducted between 20.08.2020 and 30.10.2020 to establish the impact of mobile learning on safe ventrogluteal injection practices of nurses. The study sample consisted of 34 nurses working at adult healthcare departments of Gazi University Health Research and Application Center Gazi Hospital, who agreed to participate in the research. The study data were collected using data collection forms and the Questionnaire for Knowledge on Ventrogluteal Region. Upon submitting their informed consent, the study nurses were asked to fill out the data collection forms. Then, an animation intended for safe ventrogluteal injection practice was sent to the nurses' mobile devices. The nurses had unlimited access to the animation for one week. After one week, the nurses were administered the data collection forms. Prior to the study, a written approval was obtained both from the ethics committee and the study center. The mean pretest score of the nurses on the knowledge concerning the use of ventrogluteal site for intramuscular injection was 12.82 ± 3.80 compared with a mean posttest score of 16.97 ± 2.84. The study established a significant increase in nurses' mean score of knowledge on the ventrogluteal region after education with mobile learning. Therefore, it is recommended that the use of mobile learning is generalized as a supportive teaching method in nursing education.