4-11 yaş çocuklarda ekran bağımlılığı eğiliminin incelenmesi ve ebeveynlerin ekran bağımlılığını önlemeye yönelik tutumlarının değerlendirilmesi
Examining screen addiction tendency in children aged 4-11 and evaluating attitude of parents towards the prevention of screen addiction
  1. Tez No: 674047
  2. Yazar: NİLAY ÇOM AYBAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA REŞAT DABAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Dijital ekranların çocukluktan itibaren giderek artan kullanımı ve yol açtığı problemler ekran bağımlılığıyla ilgili endişeleri de beraberinde getirmiştir. Etkili müdahaleler geliştirebilmek ve problemli medya kullanımının yol açtığı sorunları erkenden tanıyıp engelleyebilmek için, özellikle çocuk yaş grubunda ekran sürelerini ve bağımlılıklarını etkileyen faktörlerin saptanması, risk analizi yapmak amacıyla önemlidir. Çalışmamızda 4-11 yaş çocuklarda ekran bağımlılığı eğilimini etkileyen faktörleri araştırmayı, ebeveynlerde çocukların ekran bağımlılığıyla ilgili farkındalık oluşturmayı, çocuklarda ekran bağımlılığına yönelik ebeveyn tutumlarını ve etkilerini incelemeyi ve buna yönelik danışmanlık hizmetlerini geliştirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız tek merkezli, gözlemsel, tanımlayıcı, kesitsel olarak tasarlanmış bir anket çalışmasıdır. 4-11 yaş çocuğa sahip olan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 655 ebeveyn araştırmaya dâhil edildi. Veri toplama anketi; çocuk ve aileyle ilgili sosyo-demografik özellikleri, çocuğun ve ebeveylerin görsel medya alışkanlıklarını, çocukların ekran kullanımına yönelik ebeveyn tutumunu sorgulayan araştırmacı tarafından hazırlanan anket sorularını ve problemli medya kullanım ölçeği (PMKÖ)'ni içermekteydi. Veriler SPSS 15.0 programında tanımlayıcı istatistiksel metotlar ile Mann Whitney U testi ve Ki Kare testleriyle analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The increasing use of digital displays from childhood and the problems they cause have brought concerns about screen addiction. In order to develop effective interventions and to detect and prevent problems caused by problematic media use early, it is important to determine the factors affecting screen time and addiction, especially in the child age group, for risk analysis. In our study, we aimed to investigate the factors affecting screen addiction tendency in children aged 4-11, to raise awareness of children's screen addiction in parents, to examine parental attitudes and effects of screen addiction in children, and to develop counseling services accordingly. Material and Method: Our study is a single center, observational, descriptive, cross-sectional survey study. 655 parents with children aged 4-11 years and agreed to participate in the study were included in the study. Data collection survey; It included the socio-demographic characteristics of the child and family, the visual media habits of the child and parents, the questionnaire questions prepared by the researcher who questioned the parents' attitude towards screen use, and the problematic media use scale. The data were analyzed using descriptive statistical methods, Mann Whitney U test and Chi-Square tests in SPSS 15.0 program.