Diyabet tanısı olmayan bireylerde açlık ve tokluk plazma glukozunun, insülin rezistansı ve hba1c ile korelasyonu
The correlation of fasting and fasting plasma glucose with insulin resistance and hba1c in individuals without diabetes
  1. Tez No: 674061
  2. Yazar: FATMA EFE
  3. Danışmanlar: DR. ÖMER DÖNDERİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
HbA1c:glisemik kontrol monitorizasyonunda güvenilir, standart bir yöntemdir ve komplikasyonların gelişimi hakkında önceden bilgi verir.HbA1c'nin standardizasyon probleminin büyük ölçüde ortadan kaldırılması, açlık plazma glukozu ve OGGT'e göre daha kolay ve hızlı uygulanabilmesi ve hasta uyumunun daha iyi olması sebebiyle DM tanısında kullanımı gündeme gelmiştir. Bu çalışmamızda HbA1cnin diyabet tanısındaki değerini belirleme çalışmalarına katkıda bulunmak istedik . Kesitsel olarak planladığımız bu çalışmamıza, 01. 02. 2010- 30.08.2010 tarihleri arasında Sağlık Bakanlığı Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. İç hastalıkları polikliniğine başvuran, DM tanısı olmayan, 30 - 60 yaş aralığında bulunan 150 kadın, 94 erkek toplam 244 kişiyi dahil ettik. Hastalara 75 gram glukoz ile OGTT yaptık. Açlık kan şekeri (OGTT 0. dk), OGTT 120. dk ve HbA1c ye göre hastaları değerlendirdik. ADA 2010 kılavuzunda önerildiği gibi HbA1c için kesim noktası 6.5 değeri aldığımızda DM tanısı için yüksek spesifitesine (%99) karşılık, yeterli sensitiviteye sahip olmadığını (%55) gördük..Çalışmamızda DM şüphesini öngörmede HbA1c için en iyi kesim noktasını 5,85 olarak bulduk (%72 sensitivite, %66 spesifite) Ayrıca HbA1c'nin BAG ve BGT'ı öngörmede yeterli olmadığını tespit ettik. 6.5 kesim noktası değerinde BAG ve BGT için sensitivitesi %4 ve 5, spesifitesi %87 ve 90; 5.85 kesim noktası değerinde BAG ve BGT için sensitivitesi %45 ve 45, spesifitesi %66 ve 67 bulundu. Çalışmamızda bulduğumuz HbA1c:5,85 kesim noktası değeri, ADA 2010 kılavuzunda önerilen 6.5 değerinden ve diğer çalışmalarla karşılaştırıldığında, bulunan kesim noktası değerlerinden daha düşüktür. HbA1c düzeylerinin etnik farklılık göstermesi nedenlerden biri olabilir. Genetik farklılığa bağlı olarak hemoglobin konsantrasyonu değişebilir; glikolizasyon oranı ve eritrosit yaşam süresi farklı olabilir.Toplumumuzda demir eksikliği anemisinin sık görülmesi ve çalışmamıza katılan hastaların sosyoekonomik düzeyinin düşük olması sonuçları etkilemiş olabilir. Amerika'da kullanılan ve görece daha kabul gören HPLC metodunun kullanılmasına rağmen, laboratuar ölçümleri de muhtemel nedenlerden biridir. Özet olarak, teoride, konvansiyonel DM tanı yöntemine göre daha cazip görünmesine karşılık, HbA1c'nin tanıda yerini alabilmesi için biraz daha fazla çabaya ihtiyaç var gibi görünmektedir. Birinci sorun çalışma yönteminin standardizasyonudur. Ayrıca, kesim noktası konusunda daha fazla uzlaşıya ve belki etnisite temelli daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Buna pahalılık ve ülkemizde aneminin nisbi yaygınlığını da eklersek, şimdiki haliyle, ülkemizde HbA1c'nin tanıda esas alınması konusunda ciddi kuşkularımız vardır.
Özet (Çeviri)
HbA1c: It is a reliable and standard method in glycemic control monitoring and gives information about the development of complications in advance. use has come to the fore. In this study, we wanted to contribute to the studies of determining the value of HbA1c in the diagnosis of diabetes. In this cross-sectional study, we included a total of 244 people, 150 women and 94 men, aged between 30 and 60 years, without a diagnosis of DM, who applied to the Ministry of Health Ankara Training and Research Hospital 1st Internal Medicine outpatient clinic between 01.02.2010 and 30.08.2010. we did. We performed OGTT with 75 grams of glucose to the patients. We evaluated the patients according to fasting blood glucose (OGTT 0. min), OGTT 120. min and HbA1c. As recommended in the ADA 2010 guideline, when we took a cut-off value of 6.5 for HbA1c, we found that it had high specificity (99%) but not sufficient sensitivity (55%) for the diagnosis of DM. In our study, we found the best cut-off point for HbA1c to be 5.85 in predicting DM suspicion ( 72% sensitivity, 66% specificity) We also found that HbA1c was not sufficient to predict IFG and IGT. Sensitivity of 4 and 5%, specificity of 87 and 90% for BAG and IGT at cut-off value of 6.5; At a cut-off value of 5.85, the sensitivity was 45% and 45%, and the specificity was 66% and 67% for IFG and IGT. The cut-off point value of HbA1c:5.85, which we found in our study, is lower than the value of 6.5 recommended in the ADA 2010 guideline and the cut-off point values ​​found when compared with other studies. Ethnic differences in HbA1c levels may be one of the reasons. Depending on the genetic difference, the hemoglobin concentration may vary; glycosylation rate and erythrocyte survival may be different. The frequent occurrence of iron deficiency anemia in our population and the low socioeconomic level of the patients participating in our study may have affected the results. Despite the relatively more accepted HPLC method used in the USA, laboratory measurements are also one of the possible reasons. In summary, although it seems more attractive in theory than the conventional DM diagnosis method, It seems that a little more effort is needed before HbA1c can take its place in the diagnosis. The first problem is the standardization of the working method. Also, more consensus on the cutoff point and perhaps more ethnic-based work is needed. If we add to this the high cost and the relative prevalence of anemia in our country, we have serious doubts about the use of HbA1c in the diagnosis in our country.