The cognition of Ramallah by physically disabled children through the analysis of their visual narratives
Bedensel engelli çocukların bilişsel algısını görsel anlatımlarının analizi yoluyla okumak: Ramallah örneği
  1. Tez No: 674063
  2. Yazar: ZEİNAT JAMAL MOHAMMAD QADAMANİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NILAY ÜNSAL GÜLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Engelli çocukların çevrelerindeki dünyayı algılama, ilişki kurma ve başkalarıyla etkileşim kurma konusunda farklı bir bakış açısı vardır. Yapılı çevre, fiziksel engelli bir çocuğun yaşamında bir meydan okuma işgal eder, çünkü hareket eksikliği yeri ve bağlamı keşfetmek için daha fazla engel oluşturur. Bu durum, büyüme ve gelişmenin ilerlemesini etkiler. Bu nedenle çoğu ülke, fiziksel ve sosyal engellilerin sorunlarını çözmek ve topluma katılımlarını artırmak için mücadele etmektedir. Filistin'deki Ramallah şehri, İsrail işgali altında yaşadıkları ve engelli olma ihtimalleri daha yüksek olduğu için genel olarak engellilerin ve özel olarak çocukların haklarını korumak için ciddi bir çaba göstermektedir. Buradan hareketle bu çalışmanın amacı, fiziksel engelli çocukların Ramallah kentindeki mekansal deneyimlerini araştırmak ve onların şehirdeki farklı mekanları kullanma pratiklerine ve bilişlerine ilişkin anlayışımızı genişletmektir. Çocukların gizli dünyalarını keşfetme konusundaki göze çarpan eğilimlerden biri de görsel sanatları kullanmaktır. Görsel sanatlar, sözlü iletişimin eksik kısımlarını tespit edebilen ve ortaya çıkarabilen bir iletişim yoludur. Bu çalışmada bedensel engelli çocukların mekânla kurdukları ilişki, görsel sanatların –çocukların yaptıkları çizimlerin- ve bu çizimler üzerinden şekillenen anlatılarının çözümlenmesi yoluyla sağlanacaktır. Tematik“çizim-anlatı”görüşmeleri, geleneksel görüşme tekniklerinin ötesinde araştırmaya dahil olan engelli çocukların gözünden Ramallah'ın mekansal tezahürlerini anlamak için geliştirilmiştir. Sonuçlar, engelli çocukların herbirinin yapılı çevredeki fiziksel engellere uyum sağlama veya kontrollerini kaybetme noktasında kendilerine özgü yollar geliştirdiklerini göstermektedir. Mekânsal deneyimleri, bedensel olanaklılıkları ve kabiliyetleri dahilinde erişilebilirlik, hareketlilik ve kullanılabilirlik üzerinden değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Children with disabilities have a different perspective about perceiving the world around them, building relationships and interacting with others. The built environment occupies a tremendous challenge in the life of a child with a physical disability since the lack of mobility creates further barriers to invade and explore the surrounded context. This in accordance affects the conventional progressing of their growth and development. Therefore, most countries struggle to solve physical and social disabled people's problems and enhance their inclusion in societies. Here, the city of Ramallah in Palestine exerts a serious endeavor to protect the rights of disabled people generally and children specifically, as they are living under Israeli occupation and have a higher chance to become disabled. From here, the aim of this study is to investigate the spatial experience of physically disabled children in the city of Ramallah and widen our understanding regarding their using and cognition of different places in the city. One of the salient tendencies to deal with children and explore their hidden world is by using their visual art. It is actually a way of communication or even a set of vocabularies that can detect the missing parts of the verbal language. Thus, the spatial relationship of physically disabled children will be achieved through analyzing their visual art and narratives. The thematic“drawing- narrative”interviews is developed beyond the conventional techniques in order to glean the spatial manifestations of Ramallah from disabled children's perspective. The results prove that disabled children have their own way to either adapt or lose control over themselves upon the physical obstacles in the built environment. Besides, they show the spatial experience through three stages which are: accessibility, movability and usability that should work entirely, yet within the capabilities of the disabled child in order to obtain the maximum target from the place.