Karabük ilinin yenilenebilir enerji kaynakları varlığına yönelik bir envanter çalışması
An inventory study on the existence of renewable energy sources in Karabük province
- Tez No: 674082
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Kamu Yönetimi, Energy, Public Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Enerji üretimde kullanılması zorunlu ve toplumların refah seviyelerinin yükseltilmesi için gerekli bir girdidir. Elektrik kullanımının her alanda yaygınlığı ve tüketimindeki artışlar, toplumun refah artışının bir göstergesidir. Bu nedenle, gelişmiş ülkeler enerji üretiminde üst sıralarda yer almaktadır. Günümüzde yaygın olarak fosil enerji kaynaklarından enerji üretimi gerçekleştirilmektedir. Bu üretim sonucunda çevreye sera gazı yayılarak zarar verilmektedir. Bu kapsamda, sürdürülebilir kalkınma hedefleri arasında bulunan erişilebilir temiz enerjiye ulaşmak için, çevre sağlığına zarar vermeyen yenilenebilir enerji kaynaklarından enerji üretimi önem kazanmıştır. Çalışmamızda, Karabük'ün yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimi gerçekleştiren tesislerin konumları; topoğrafik, orman yoğunluğu, mülki idari sınırlar, arazi haritalarında Arc-GIS harita çizim programında koordinatlandırılarak gösterilmiştir. Güneş Enerjisi Santrali (GES)'lerin ve Hidroelektrik Enerji Santrali (HES)'lerin arazide yer seçim çalışmaları yapılırken, enerjiden daha verimli üretim sağlanması için dikkat edilmesi gereken hususlardan bahsedilmiştir. Aynı zamanda, bu tesislerle ilgili envanter çalışması yapılarak, GES'lerin kurulum yüzölçümleri ve Fotovoltaik Panel (PV) sayıları belirtilmiştir. HES'lerin ekipmanlarının (baraj yeri ve regülatör alanı) arazideki yükseklik değerleri belirlenerek, regülatöre su dağıtım kanalından daha yüksekten akan suyun daha fazla enerji üretimi gerçekleştirdiğinden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is necessary input to increase the welfare of societies and it is necessary to use it in energy production. The prevalence of electricity use in every field and the increase in its consumption is an indicator of the increase in the welfare of the society. For this reason, developed countries are at the top in energy production. Today, energy production from fossil energy sources is widely carried out. As a result of this production, the environment is harmed by emitting greenhouse gases. İn this context, energy production from renewable energy sources that do not harm environmental health has gained importance in order to reach accessible clean energy, which is among the sustainable development goals. İn our study, the locations of the facilities producing electricity from renewable energy sources in Karabük; topography, forest density, administrative boundaries are shown in land maps by coordinating them in the Arc-GIS map drawing program. During the field selection studies for the Solar Power Plant and Hydroelectric Power Plants, the points to be taken into consideration in order to ensure more efficient energy production were mentioned. At the same time, an inventory study of these facilities was carried out and the installation area of Solar Power Plants and the number of Photovoltaic Panels were determined. By determining the height values of the equipment of hydroelectric power plants ( dam site and regulator area) in the field, it was mentioned that the water flawing from the water distribution channel to the regulator higher than the water distribution channel produces more energy.