Postoperatif yoğun bakım ihtiyacı öngörülen hastaların değerlendirme bulgularının sonuç ile korelasyonunun retrospektif araştırılması
A retrospective research of patients' preoperatively estimated postoperative intensive care unit need with correlation results
- Tez No: 674084
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ALİ KİRAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Postoperatif dönemde yoğun bakım ihtiyacı öngörülen hastaların takip ve tedavilerinin yoğun bakımda sürdürülmesini gerekli kılan süreçlerin ve öngörülen yoğun bakımda takip endikasyonu risk faktörlerinin retrospektif olarak incelenmesi amaçlandı. Materyal ve Metod: Çalışmamız 2018-2020 yılları arasında hastanemiz ameliyathanelerinde elektif şartlarda opere olmuş, genel anestezi uygulanmış ve ameliyat öncesi anestezi değerlendirmesinde postoperatif yoğun bakım ihtiyacı öngörülen hastaları kapsamaktadır. Hastaların demografik bilgileri, komorbiditeleri, ilgili bölüm konsültasyonları, mallampati ve ASA skorları, perioperatif kan ürünü transfüzyonları, epidural kateter takılma durumu, vaka sırasındaki arter kan gazı incelemesinde yer alan pH, PaO2 ve laktat değerleri, cerrahi grade ve mortalite oranları gibi hasta verileri retrospektif olarak kaydedilerek değerlendirildi. Bulgular: Toplamda 141 hastanın verilerine ulaşıldı. Preoperatif anestezi hekimince hastaların %68.1'i kardiyoloji ve %66.7'si de göğüs hastalıkları bölümlerine konsülte edilmişti. Ameliyat süresine göre gruplar arasında yoğun bakıma yatış durumu açısından anlamlı fark saptandı. Asidozu olan hastaların %82'sinin, asidozu olmayan hastaların da %48'inin yoğun bakıma yatışının gerçekleştirildiği bulundu. Hipoksemisi olan hastaların %76.9'unun, hipoksemisi olmayan hastaların da %69'unun yoğun bakıma yatırıldığı gözlendi. İntraoperatif inotropik ilaç infüzyonu başlanan 7 (%4.9) vaka mevcut olup bu hastaların tamamı postoperatif yoğun bakıma yatırılmıştır. Yoğun bakıma çıkan hastalar içindeki mortalite oranı %7.4, tüm hastalar içindeki mortakite oranı %4.2 olarak tespit edildi. Sonuç: Çalışmamızda kritik hastaların intraoperatif takibinde özellikle inotropik ajan kullanım gereksinimi ve dirençli asidozun postoperatif yoğun bakım ihtiyacı ile ilişkili olabileceği aynı zamanda bu iki durumun varlığının yüksek mortalite ile sonuçlanabileceği gözlenmiş olup gerekli hazırlıkların yapılması açısından hekimlerin dikkatli olmaları konusunda uyarıcı bulgular olabileceklerini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study is to find out preoperative evaluated patient's indications and risk factors of intensive care unit admission in postoperative period. These patients predicted by anesthetist in preoperative period and considered that they may need intensive care unit admission after their operation. Matherial and Method: Our study contains the patients that electively operated in our hospital between 2018-2020 years, took general anesthesia and postoperative intensive care unit need estimatad by their anesthesist in preoperative period. Patients demographic informations, comorbidities, preopetively related department consultation results, mallampati and ASA scores, blood transfusion status, presence of epidural catheter, intraoperative arterial blood gas test results (which is pH, PaO2, lactate), duration of surgery and mortality rate are reached from patients files retrospectively. Results: We reached 141 patients' data totally. Anesthetists are preopetatively consultated 68.1% of patients to cardiology department and 66.7% of patients to pulmonary medicine department.