Babur-Nâme'nin [184a- 244b] varakları arasındaki bölümün tematik sözlüğü (isimler)
Thematic glossary of the section between Babur-Name's [184a-244b] foils (names)
  1. Tez No: 674113
  2. Yazar: AKİF YAĞIZHAN HEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜNEVVER TEKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 472
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışma, Babur-nâme adlı eserin [184a-244b] arasındaki varakların transkripsiyonlu metnindeki isim soylu sözcüklerin tematik sözlük olarak sınıflandırılmasıdır. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Babur'un hayatı, kişiliği, eserleri ve Babur Devleti hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde çalışmamıza konu olan eserin transkripsiyolu metni verilmiştir. Metin oluşturulurken Eiji Mano'nun neşri esas alınmıştır. Üçüncü bölümde ise metin esas alınarak yapılan tematik sözlük hazırlanmıştır. Tematik sözlük hazırlanırken transkripsiyonlu metindeki isim soylu sözcükler anlam ilişkilerine göre tasnif edilmiştir. Dördüncü bölümde dizin sözlük hazırlanmıştır. Son bölümde ise metine ait tıpkıbasımından örnekler, Babur'un şeceresine ait bir tablo ve Babur devletine ait dönemin sınırlarını belirten bir harita verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, which is prepared as a master's thesis, is the classification of the noun words in the transcripted text of the leaves between [184a-244b] of Babur-nâme as a thematic dictionary. The study consists of five parts. In the first part, information is given about Babur's life, personality, works and Babur State. In the second part, the transcription of the work, which is the subject of our study, is given. While creating the text, the publication of Eiji Mano was taken as a basis. In the third part, the thematic dictionary based on the text was prepared. While the thematic dictionary was being prepared, the noun words in the transcripted text were classified according to their meaning relations. In the fourth chapter, an index dictionary is prepared. In the last part, examples from the facsimile of the text, a table of Babur's genealogy and a map of the period of the Babur state are given.