Egg drop syndrome 1976'ya (EDS'76) karşı kullanılan aşıların tavuklarda oluşturdukları antikor düzeylerinin değişik serolojik yöntemlerle (HI, AGP, ELISA) karşılaştırılması
Comparison of antibody titers in vaccinated hens against Egg Drop Syndrome 1976 (EDS'76) by different serological methods (Hemogglutination-Inhibition, Agar GEl Precipitation and Enzyme Linked Immunosorbent Assay)
  1. Tez No: 11051
  2. Yazar: BANUR USLANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER AKAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bakteriyoloji Bilim dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
36 7. ÖZET Bu çalışmada, Egg Drop Syndrome 1976'ya (EDS'76) karşı kullanılan“Nobi- Vacc. EDS'76”aşısı ile“Nobi-Vacc. Kombine (EDS'76 + Newcastle + Gumboro)”aşısının tavuklarda oluşturduğu antikor düzeyleri değişik serolojik yöntemlerle (HI, AGP, ELISA) karşılaştırılmıştır. EDS'76 virusuna karşı antikor taşımayan Studler ırkı (Isa Brown) 150 adet yumurta tavuğu 16 haftalıkken 3 gruba ayrılmış; birinci gruba yalnızca EDS'76 aşısı, ikinci gruba kombine (triple) aşı uygulanmış, üçüncü grup ise, aşılamadan kontrol grubu olarak bırakılmıştır. Aşılamadan sonraki 7. günden itibaren, her üç gruptan da tesadüfi örnekleme (rendom sampling) yapılarak değişik aralıklarla kan alınmış ve serumlarından serolojik testler gerçekleştirilmiştir. Her iki aşının Hemaglütinasyon-Inhibisyon testi ile yapılan karşılaştırmasında; antikor düzeyinin pik noktaya triple aşı uygulanan grupta 3., tek aşı uygulanan grupta ise 4. haftada ulaştığı, buna karşılık, tek aşılı grubun pik antikor litresinin (log2 HI 12.5) triple aşılı grubun pik antikor türesinden (log2 HI 11.6) daha yüksek olduğu belirlenmiş tir. Denemenin sonunda, tek aşılı grupta ortalama titre log2 HI 8.0 ve triple aşılı grupta ise log2 HI 8.4 olarak saptanmıştır. Grupların Agar Jel Presipitasyon testi ile yapılan karşılaştırılmasında; test edi len serum örneklerinin tamamının (%100) tek aşılı grupta 4. triple aşlı grupta ise 5. haf tada pozitif reaksiyon verdiği ve bu durumun triple aşılı grupta 9., tek aşılı grupta ise 11. haftanın sonuna kadar devam ettiği belirlenmiştir. Denemenin sonunda ise, her iki grup ta da pozitiflik oram % 60 olarak saptanmıştır. Aşıların ELISA testi ile yapılan karşılaştırmasında; antikor düzeyi pik noktaya triple aşı uygulanan grupta 5. tek aşı uygulanan grupta ise 7. haftada ulaşmıştır. Tek aşı yapılan grupta pik antikor titresi (log2 12.4), triple aşılı grubun pik antikor türe sinden (log 2 1 1.5 ) daha yüksek bulunmuştur. Denemenin sonunda ise, tek aşılı grupta ortalama titre log2 9.8, triple aşılı grupta log2 9.4 olarak belirlenmiştir. Kontrol grubu, deneme süresi boyunca, her üç testle de negatif reaksiyon vermiştir. Alınan sonuçlara göre, EDS'76 enfeksiyonuna karşı kullanılan ticari iki aşı ara sında, gerek bağışıklık gücü ve gerekse bağışıklık süresi yönünden belirgin bir fark bulu namamıştır. Sürülerin bağışıklık kontrolü ve enfeksiyonun teşhisinde kullanılan serolojik testler içinde, Hemaglütinasyon-Inhibisyon testinin pratik ve ucuz bir yöntem olması nede niyle tercih edilebileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
37 8. SUMMARY Comparison of antibody titers in vaccinated hens against Egg Drop Syndrome 1976 (EDS' 76) by afferent serological methods (Hemagglutination-Inhibition, Agar Gel Precipitation and Enzyme* Linked Immunosorbent Assay). In this study, antibody titers in vaccinated hens against EDS'76 were compared with serological methods. Onehundred and fifty laying hens of sixteen weeks old were divided into three groups. The first groups was vaccinated with EDS'76 commercial vaccine, the second group with triplet vaccine (EDS'76 + Newcastle + Gumboro) and the third group was left as unvaccinated control group. From one week after vaccination blood samples were taken and serological tests were made. As comparing the vaccines by Hemagglutination-Inhibition (HI), the antibody titer reached the peak at three weeks after vaccination in the second group and at four weeks after vaccination in the first group. The peak antibody titer of the group (log2 HI 12.5) was observed to be higher than the second group (log2HI 11.6). Twentyfour weeks after the administration of vaccines titers in the first group was log2HI 8.0 and the second group was log2 HI 8.4. When comparing the groups by Agar Gel Precipitation (AGP) test, it was ob served that all sera (100%) tested showed positive reactions at four weeks in the first group and five weeks in the second after vaccination. These positive reactions prolonged until 9th. week in second group and until 11th. week in the first group. Twentyfour weeks after the begining of the experiment the percentage of chickens having positive titers was 60% in both groups. As comparing the vaccines by Enzyme-linked Immunosorbent Assay (ELISA), antibody level reached the peak at five weeks in the second group and at seven in the first group. The peak antibody titer of the first group was higher (log2 12.4) than the second group (log2 1 1.5). At the end of the experiment the avarage titer of the first group was log2 9.8 and of the second group was log2 9.4. The unvaccinated control group had negative reaction during the course of ex periment in all three tests. The results obtained showed no important differences between the two com mercial vaccines both in respect of effectiveness and with regard to immunity. As com paring the used serological tests in controlling the immunity and diagnosing the infection in flocks, Hemagglutination-Inhibition test was found preferable and advisable because it's cheap and easy to perform.