A computer package for decision making in engineering environments
- Tez No: 7972
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLAY BARBAROSOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez çalışmasında, kullanıcıya yönelik, mühendislik ekonomisi ve kararteorisi ile ilgili pratik problemlerin çözümünde ve eğitim çalışmaların da kullanılmak üzere kişisel bir bilgisayarlar için bir paket program gelişti rilmiştir. Geliştirilen program, mühendislik ve işletme projelerinde kaynakların alternatif kullanılış olanakları ile ilgili hesapların yapılmasında kullanılabi lir. Geliştirilen paket program, beş programdan oluşmuştur; bunlar Temel Hesaplamalar Alt Programı, Karar Matrisleri Alt Programı, Karar Matrislerinin Temel Hesaplarla Birlikte Kullanıldığı AltProgram, Karar. Ağaçlan Alt Programı ve Risk Analizi Alt Programlarıdır. Program Turbo Paskal Version 4.0 ile yazılmıştr.
Özet (Çeviri)
In this thesis a user oriented package program has been developed for personal computers to solve practical problems about engineering economy and decision theory and to be useful in educational studies. The program de veloped enables to perform calculations about the alternative uses of capi tal in business and engineering projects. The package consists of five subprograms; Basic Calculation Sub program, Decision Matrices Subprogram, Decision Matrices Imbedded to Basic Calculations Subprogram, DecisionTrees Subprogram and Risk Analy sis Subprogram. The program is written with Turbo Pascal Version 4.0.