Konya-Çumra Ovası yeraltı su kalitesinin değişimi ve sulamada kullanılabilirliği
Graundwater quality and its usablenss at irrigation of Konya-Çumra irrigation area
- Tez No: 67412
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİZAMETTİN ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KONYA-ÇUMRA OVASI YERALTI SU KALİTESİNİN DEĞİŞİMİ VE SULAMADA KULLANILABİLİRLİĞİ Berna OLGUNÇELİK KURU Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Yapılar Ve Sulama Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Nizamettin ÇİFTÇİ 1997, Sayfa : 73 Jüri :.P.C.ç.İ..Rc,.M.çbmet KARA..“Doc,”Dr..Njzamettin ÇİFTÇİ.....Qp.P.t...Qr,"Şeraf ettin ASIK Konya Çumra Ovası sulama alanında Apa Barajı'ndan alman sulama suyu yetersiz kaldığından, yeraltı suyu kullanılmaktadır. Bu amaçla yeraltı suyunun kalitesi araştırılmış, sulamada kullanılabilirliği tesbit edilmiştir. Yeraltı suyunun kalitesinin tesbiti için araştırma alanında DSİ tarafından açılmış 24 adet sulama kuyusu seçilmiştir. Bu kuyulardan Mayıs-1996'dan Eylül-1996'ya kadar her ay su numunesi alınmış ve alınan numunelerin kimyasal analizleri yapılmıştır.Araştırma sonunda çoğunluğu yüksek veya orta tuzlu olan yeraltı suyunun sulamada kullanılabilmesi için iyi kalitede olan Apa Barajı suyu ile belirli oranlarda karıştırılarak kullanılmasının veya bu suların kontrollü şartlarda sulamada kullanılmasının uygun olacağı görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER : Sulama suyu kalitesi, tuzluluk, alkalilik, yeraltı suyu.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Master's Thesis GRAUNDWATER QUALITY AND IT'S USABLENSS AT IRRIGATION OF KONYA-ÇUMRA IRRIGATION AREA Berna OLGUNÇELİK KURU Selçuk University Graduate School Of Natural and Applied Sciences Agricultural Buildings and Irrigation Department Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Nizamettin ÇİFTÇİ 1997, Page : 72 Jury : £r.P.L.Qr%..Mehmet KARA Assoc:.Px9f. Dr. Nizamettin ÇİFTÇİ Aş5Q.ç....Rf.pf. De Şerafettin AŞIK Irrigation water taken from the Apa dam does not meet the Konya-Çumra plain requirements. Therefore, ground water is also used for irrigation. For this purpose, ground water quality was investigated and determined its usibility.. To determine water quality, 24 irrigation wells were chosen randomly. Water is sampled during the periods May 1996-September 1996 every months regularly and chemical analysis of water was conducted.IV According to the results, it is observed that the groundwater contains high and moderate amonut of salt concentration so that it is not suitable for the irrigation. But it can be mixed with a good quality of Apa dam water at a certain ratios to use in irrigation or that groundwater can be used under the condition of control. KEY WORDS : Irrigation water quality, salts, alkalinity, groundwater.