Japon bıldırcını ebeveynlerinde rasyon kullanılabilir fosfor seviyesinin erken yumurtlama döneminde performans, kemik karakterleri, serum fosfor seviyesi ve çıkış gücüne etkisi
- Tez No: 67413
- Danışmanlar: PROF.DR. RAMAZAN YETİŞİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu araştırma, ebeveyn Japon bıldırcınlarını, erken yumurtlama döneminde kullanılabilir fosfor“KP”seviyesi farklı rasyonlarla yemlemenin performans, serum fosfor seviyesi“SPS”, kemik karakterleri ve kuluçka sonuçlarına etkisini tespit etmek için 28'er günlük 3 periyot halinde yürütülmüştür. Araştırma rasyonları KP seviyeleri % 0.25, 0.35, 0.45 ve 0.55 olacak şekilde hazırlanmıştır. Araştırma tesadüf parselleri deneme planında ve 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Her bir tekerrürde 9 bıldırcın bulunmaktadır. Araştırmada, erkek: dişi oranı Vı olan 7 haftalık yaşta toplam 108 adet bıldırcın kullanılmış olup, yem ve su serbest olarak verilmiş ve 24 saat sürekli aydınlatma uygulanmıştır. Kemik karakterleri araştırmanın sonunda kurutulmuş tibia kemiğinde tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre muamele grupları arasında; canlı ağırlık canlı ağırlık artışı, karkas ağırlığı, bıldırcın başına yumurta verimi, yüzde yumurta verimi, yumurta ağırlığı, yem tüketimi, yem değerlendirme katsayısı, yumurta yüzey alanı, kabuk ağırlığı, % kabuk ağırlığı, birim alan başına kabuk ağırlığı, zarlı kabuk kalınlığı, serum fosfor seviyesi, kuru kemik külü, kuru kemik direnci, döllülük oranı, çıkış gücü, kuluçka randımanı bakımından istatistik olarak önemli bir farklılık yoktu.
Özet (Çeviri)
This research was carried out for three 28 days periods to ascertain the effect of feeding different levels of dietary available phosphorus (AP) on the performance, bone characteristics, serum phosphorus level and hatchability at early laying period in breeder Japanese quail. The dietary available phosphorus used in the study were 0.25, 0.35, 0.45 and 0.55 %. The research was conducted in randomized plot design with three replicates of nine quails each. Male : female ratio was !/2 and total 108 quail at seven weeks of age were used in the study. Feed and water were supplied ad libitum. Light was provided 24 hours daily. Bone parameters were measured at the dried tibia bone at the end of the experiment.