Yardımcı üreme teknikleri kullanılarak eldeedilen tekil gebeliklerde infertilite nedeniile perinatal sonu ların karşılaştırılması
Comparison of perinatal outcomes due to aetiology of infertility in singleton pregnancies obtained by using in vitro fertilization
- Tez No: 674120
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU TARIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu alışmada, infertilite etyolojilerine g re gruplanmış in vitro fertilizasyon sonrası tekil gebelikler ile risk fakt rü taşımayan spontan tekil gebeliklerin perinatal sonu larının retrospektif olarak değerlendirilmesi ama landı. Adana ve Ankara Başkent niversitesi Hastaneleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalında 2003-2011 yılları arasında gebelikleri takip edilen 990 infertil hasta infertilite etyolojilerine g re; anovulasyon, k tü over rezervi, erkek fakt rü, a ıklanamayan infertilite, endometriozis, tubal fakt r olarak altı alt gruba ayrıldı. Bu alt gruplar anne yaşı, vücut kitle indeksi, doğumda gebelik yaşı, yenidoğan ağırlığı y nünden 1046 kişilik kontrol grubuyla karşılaştırıldı. Gebelik komplikasyonları olarak kolestaz, intrauterin büyüme kısıtlılığı, preeklampsi, gestasyonel diyabet, preterm doğum varlığı y nünden değerlendirildi. Kontrol grubuna g re; A ıklanamayan infertilite ve k tü over rezervi grubunda yaş ortalaması anlamlı olarak yüksek bulundu. Anovulasyon grubunda vücut kitle indeksi anlamlı olarak yüksek bulundu. A ıklanamayan infertilite, k tü over rezervi, erkek fakt rü ve anovulasyon gruplarında doğumda gebelik yaşı anlamlı olarak düşük bulundu. A ıklanamayan infertilite, erkek fakt rü ve anovulasyon gruplarında yenidoğan ağırlığı anlamlı olarak düşük bulundu.
Özet (Çeviri)
Our aim in this study was to evaluate retrospectively the perinatal outcomes of singleton pregnancies, grouped, according to the aetiology of infertility after in-vitro fertilization and spontaneous singleton pregnancies with any risk factor. 990 infertile patients monitored between the years 2003-2011 in Adana and Ankara Başkent University Hospitals Department of Obstetrics and Gynecology were divided into six sub-groups according to the aetiology of infertility; anovulation, poor ovarian reserve, male factor infertility, unexplained infertility, endometriosis, tubal factor. These sub-groups, were compared with the control group of 1046 people in terms of maternal age, body mass index, gestational age at birth, infant birth weight. Adverse perinatal outcomes of intrahepatic cholestasis of pregnancy, preterrn birth, preeclampsia, gestational diabetes, intrauterin growth resriction were evaluated for all pregnancies. According to the control group; Unexplained infertility and poor ovarian reserve groups were found significantly higher in average age. Anovulation group was significantly higher in body mass index. Unexplained infertility, poor ovarian reserve, male factor and anovulation groups were significantly lower in gestational age at birth. Unexplained infertility and poor ovarian reserve, male factor and anovulation groups were significantly lower in gestational age at birth. Infant birth weight was significantly lower in unexplained infertility, male factor infertility, and anovulation groups.