Women's perceptions of domestic violence in Libya
Libya'da kadınların aile içi şiddet algıları
  1. Tez No: 674119
  2. Yazar: SUHAILA SALEM A. FANNES
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kadına yönelik şiddet tüm dünyada toplumlar arasında sıklıkla ortaya çıkan, kadınların temel hakları ve özgürlüklerinin ihlali olan önemli bir insan hakları ihlalidir. Kadına yönelik şiddet temelde ataerkil toplum yapıları içinde erkekler ve kadınlar arasında var olan eşit olmayan güç ilişkilerinin bir sonucudur. Kadına yönelik şiddet, cinsiyete dayanan, kadını inciten, ona zarar veren, fiziksel, cinsel, ruhsal hasarla sonuçlanma olasılığı bulunan, toplum içerisinde ya da özel yaşamında ona baskı uygulanması ve özgürlüklerinin keyfi olarak kısıtlanmasına neden olan her türlü davranıştır. Şiddetin amacı, kadının davranışlarını korkuya dayalı olarak kontrol etmektir. Kadına yönelik şiddetin ortaya çıktığı en önemli alanlardan biri aile ortamıdır. Ne yazık ki aile içinde kadına yönelik şiddet, gelişmişlik düzeyi, yaşam kalitesi, eğitim düzeyi, sahip olunan meslek ya da ırk, etnik yapı, inanç sistemi gibi etkenler dikkate alınmaksızın hemen hemen tüm toplumlarda görülen yaygın önemli bir halk sağlığı sorunudur. Diğer taraftan aile yaşamı mahrem alan olarak görüldüğünden çoğu zaman aile içinde yaşanan şiddet ortaya çıkmamakta, saklı kalmaktadır. Toplumsal süreç açısından sosyal, ekonomik, kültürel ve psikolojik anlamda şiddete karsı donanımlı olmayan kadın, şiddeti olağanlaştırarak aile yaşamını sürdürmektedir. Kadın çoğu zaman fiziksel şiddet dışında kalan diğer şiddet biçimlerini yaşadığının bile farkına varamamaktadır. Bu nedenle bu çalışma Libya'da yaşamlarını sürdüren kadınların; kadına yönelik aile içi şiddette ilişkin tutumları ve algılarını belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Belirlenen amaç doğrultusunda çalışmaya katılmaya gönüllü olan 200 kadınla online iletişime geçilmiş ve çalışmanın verileri toplanmıştır. Çalışmanın verileri demografik bilgi formu, kadınların şiddet algıları, Libya'da aile içi şiddetin varlığı, sıklığı, yaygınlığı ve şiddetin kabul edilebilirliğine ilişkin tutum ölçeği ile toplanmıştır. İstatistiksel analizler ile araştırmanın hipotezleri test edilmiştir. Kadınlara yönelik aile içi şiddet kavramının tanımlanmasına ilişkin ifadeler arasında“Domestic violence against women includes mental cruelty including verbal abuse”(M=4.3, SD=0.7), ve“Domestic violence against women includes physical violence that results in actual bodily harm”ifadelerinin en yüksek ortalamaya sahiptir.
Özet (Çeviri)
Violence against women is an important violation of human rights, which is a violation of women's fundamental rights and freedoms, which frequently occurs across societies all over the world. Violence against women is basically a result of the unequal power relations that exist between men and women within patriarchal social structures. Violence against women is any act based on gender, that hurts or harms a woman, has the potential to result in physical, sexual or mental harm, and causes pressure on her in public or private life and arbitrarily restricted her freedom. The purpose of violence is to control women's behavior based on fear. One of the most important areas where violence against women occurs is the family environment. Unfortunately, violence against women in the family is a common and important public health problem seen in almost all societies regardless of factors such as development level, quality of life, education level, occupation or race, ethnicity, belief system. On the other hand, since family life is perceived as a private area, violence within the family does not occur and remains hidden. The woman, who is not equipped against violence in social, economic, cultural and psychological terms, continues her family life by normalizing violence. Most of the time, women do not even realize that they are experiencing other forms of violence other than physical violence. For this reason, this study includes women living in Libya; It was conducted to determine attitudes and perceptions of domestic violence against women. 200 women who volunteered to participate in the study were contacted online and the data of the study were collected. The data of the study were collected by demographic information form, perceptions of violence by women, the presence, frequency and prevalence of domestic violence in Libya and an attitude scale regarding the acceptability of violence. The hypotheses of the research were tested with statistical analysis. Statements on defining the concept of domestic violence against women include“Domestic violence against women includes mental cruelty including verbal abuse”(M = 4.3, SD = 0.7), and“Domestic violence against women includes physical violence that results in actual bodily harm”has a high average.