Tüketim kültürü bağlamında yeni medyada fotoğraf kullanımı
The uses of photography in new media in the context of consumer culture
- Tez No: 674156
 - Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL ÖZEL SAĞLAMTİMUR
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 259
Özet
Toplumları düzenleme ve yeniden oluşturabilme yetisiyle önemli bir gücü elinde tutan kitle iletişim araçları; toplumsal, ekonomik ve politik değişkenlerden en fazla etkilenen unsurların başında gelmektedir. Dijital dönüşüm sürecinde yeni medya, bu bağlamda yeni bir kitle iletişim aracı olarak kabul edilmektedir. Yeni bir iletişim ve sosyalleşme biçimi sunan yeni medya; insanların tutum, davranış ve düşünce yapılarını değiştirmiştir. Geleneksel medyanın aksine interaktif ve çift taraflı bir iletişim biçimi sunan yeni medya, kullanıcılara kendi içeriklerini üretme, düzenleme ve yayma olanağı tanımaktadır. Yeni medyada üretilen içeriklerin çoğunluğunu ise fotoğraflar oluşturmaktadır. Bir kitle iletişim aracı olarak oldukça güçlü bir etkiye sahip olan fotoğraf, dijitalleşmeyle birlikte yeni medyanın dili haline gelmiştir. Özellikle tüketim kültürüyle çok sık kullanılan bir araç olarak fotoğraf, tüketimin sergilenmesi ve gösteriminde başı çekmektedir. Tüketim yalnızca ihtiyaç gidermek üzere yapılan bir davranış değil; statü, sembol, imaj ve prestij beklentisiyle yapılan alışkanlıklar bütünü olarak karşımıza çıkmaktadır. Tüketim davranışının kendisi, gösteri değerinden daha az önem arz etmektedir. Fotoğraf da iletişimsel mesajların üst seviyelerde net, hızlı ve etkin şekilde aktarımına olanak tanıyan bir araç olarak karşımıza çıkmaktadır. Yeni medyanın eğlence ile bütünleşmiş bir uygulaması olan Instagram, bu bağlamda etkin kullanılan bir sosyal ağ olarak dikkat çekmektedir. Fotoğrafların paylaşılması üzerinde kurgulanan bu sosyal ağ sitesi/telefon uygulaması (app), tüketimin gösterime odaklandığı bir platform haline gelmiştir. Fotoğraf aracılığıyla diğer kullanıcılarla paylaşılan çeşitli tüketim ürünleri ve biçimleri, Instagram'da hızla yayılabilmektedir. Tüketim biçimleri yayıldıkça da diğer benzer örneklerini görmek mümkün hale gelmektedir. Bu tez çalışmasında özellikle fotoğraf paylaşımı için kullanılan Instagram'ın; bir gösterim alanı olarak kullanılırken fotoğraflarla oluşturulmaya çalışılan çeşitli tüketim biçimlerinin alt metninin anlaşılması, fotoğraflara iliştirilen tüketim nesnelerinin ortaya çıkarılması, bireyin kimlik inşası ve sosyal bağlamının araştırılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Mass media, which holds crucial power with its ability to design and recreate communities, is one of the factors most affected by social, economic, and political variables. In this context, new media is considered as a new mass communication tool in the digital transformation process. New-media is proposing a new communication and socialization method. It has changed individuals' attitudes, habits, and ways of thinking. Unlike conventional media, new media, which offers an interactive and bidirectional communication form, allows users to create, adjust, and broadcast their content. The majority of the content is produced in the new media are photographs. Photography, which has a very substantial influence as a mass communication tool, has become the voice of new-media with digitalization. As a tool, photography is frequently used in particularly within the consumption culture and takes the lead in manifesting and conspicuous consumption. Consumption is not only an act of satisfying demands but also appears as a set of habits made in anticipation of status, symbol, image, and reputation. Recently, consumption behavior itself is seen as less important than conspicuous of reputation. From this point of view, consumption ensues only to conspicuous the photograph. Photography arises as a tool that enables sharp, fast, and efficient transmission of communicative messages at high levels. Within this context, Instagram is a conspicuous social network of new media integrated with entertainment. This social network site/phone application (app) on sharing photos has become a platform where consumption focuses on conspicuous. Users of the app share their creation of consumption products after editing with other users through photographs, and it can spread rapidly on Instagram. As consumption patterns vary, similar examples expand. This thesis focuses on understanding the subtext of various consumption habits that are attempting to recreate with photographs while Instagram is still a display tool that enables individuals to share photos. Revealing the consumption objects in the photographs, and investigating the identity construction together with the social context of the individual is aimed.