Retrograd intrarenal cerrahi (RIRC) yapılan hastalarda üreteral erişim kılıfı kullanımının akut böbrek hasarına etkisinin MIOX (Myo-inositol oxygenase) biyomarkerı ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of ureteral access sheet use on acute renal damage in patients undertaking retrograde intrarenal surgery (RIRS) with (MIOX) (Myo-inositol oxygenase) biomarker
- Tez No: 674157
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN HİRİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Retrograd intrarenal cerrahi (RIRC) yapılan hastalarda standart üreteral erişim kılıfı (ÜEK) kullanımı tartışmalıdır. Bizim çalışmamızda, ÜEK kullanımının intra-renal basıncı düşük tuttuğu literatürdeki çalışmalar göz önünde bulundurularak varsayılmış, intra-renal basıncın doğrudan böbrek hasarına sebep olup olmadığı, miyo-inositoloksijenaz (MIOX) markerı ile araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Mart 2019 ile Mart 2021 tarihleri arasında kliniğimizde, böbrek taşı nedeniyle RIRC yapılan 20 ile 75 yaş arası 80 hasta dahil edildi. Hastalar, RIRC yapılırken ÜEK kullanılanlar ve kullanılmayanlar olarak iki gruba ayrıldı. Prospektif olarak yürütülen buçalışmada hastaların demografik özellikleri, taş boyutu, taş yerleşimleri, operasyon süreleri, hastenede kalış süreleri, operasyon başarısı, preop ve postop üre, kreatin, GFR değerleri kaydedildi. Hastalardan operasyon öncesi, operasyon sonrası 4. saatte alınan 5'er cc kan numuneleri santfirüj edilerek -80°C'de muhafaza edildi ve biyokimya bölümünde MİOX ölçümü yapıldı. Bulgular: Gruplar arasında demografik verileri açısından fark gözlenmemiştir. Yine gruplar arasında çalışmaya dahil edilen hastaların taş boyutları ve taş yerleşimleri benzerdir. ÜEK kullanılan grupta ameliyat süresi ve hastanede kalış süresi anlamlı derecede uzun bulunmuştur. Her iki grup arasında, operasyon başarısı ve komplikasyon gelişmesi açısından istastistiksel fark saptanmadı. Gruplar kendi içinde postop, preop MIOX farkları açısından değerlendirilmiş, ÜEK kullanılmadan RIRC yapılan hastalarda ortalama MIOX değişimi 0.08 ± 0.44ng/ml iken, ÜEK kullanılarak RIRC yapılan hastalarda bu değişim -0.29 ± 0.36 ng/ml olarak ölçülmüş olup, gruplar arasında istatiksel açıdan anlamlı fark bulunmamıştır (p= 0,222). Sonuç: ÜEK kullanılmadan yapılan RIRC işleminin böbrek içi basıncı artırdığı literatürdeki çalışmalarda gösterilmiş olsada, ÜEK kullanılmadan da gerçekleştirilen RIRC işleminin, akut böbrek hasarı açısından güvenli olduğunu düşünmekteyiz. Çalışmamızda böbrek içi basınçların ölçülememiş olması çalışmamızı sınırlandırmaktadır. Böbrek içi basınçlarınında dahil edildiği, daha kapsamlı, ÜEK kullanımının akut böbrek hasarına etkisini değerlendiren çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: The use of standard ureteral access sheath (UAS) in patients undergoing retrograde intrarenal surgery (RIRS) is controversial. In our study, it was assumed that the use of UAS keeps intra-renal pressure low, considering the studies in the literature, and whether intra-renal pressure directly caused kidney damage was investigated with the myoinocytoloxygenase (MIOX) marker. Materials and Methods: Eighty patients between the ages of 20 and 75 years who underwent RIRS for kidney stones in our clinic between March 2019 and March 2021 were included in our study. The patients were divided into two groups as those who used UAS and those who did not. In this prospective study, patients; demographic characteristics, stone size, stone location, operation times, hospitalization time, operation success, preop and postop urea, creatine, GFR values were recorded. 5 cc blood samples taken from the patients before the operation and at the 4th hour after the operation were centrifuged and kept at -80 ° C and MIOX was measured in the biochemistry department. Results: There was no difference between the groups in terms of demographic data. The stone size and location of the patients included in the study were similar between the groups. The duration of operation and hospitalization time were significantly longer in the group using UAS. No statistical difference was found between the two groups in terms of operation success and development of complications. Groups were evaluated in terms of postop and preop MIOX differences. While the mean change in MIOX was 0.08 ± 0.44ng / ml in patients who underwent RIRC without the use of UAS, this change was measured as -0.29 ± 0.36 ng / ml in patients who underwent RIRS using UAS. No difference was found (p = 0.222). v Conclusion: Although it has been shown in the studies in the literature that the RIRS procedure performed without the use of UAS increases the intrarenal pressure, we think that the RIRS procedure performed without the use of UAS is safe in terms of acute kidney injury. The fact that intrarenal pressures could not be measured in our study limitasion of our study. There is a need for more comprehensive studies evaluating the effect of UAS use on acute kidney injury, including intrarenal pressures.