Yapay olarak döllenmiş ana arıların sperma keselerine ulaşan sperma miktarına ana arı yaşının etkisi
The Effects of age on the number of spermatozoa entering the spermatheca of instrumentally inseminated queen honey bees
  1. Tez No: 6741
  2. Yazar: H.VASFİ GENÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN FIRATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
İÜ ÖZET Yüksek lisans Tezi YAPAY OLARAK.DÖELEMÎŞ AKA AEZLA38IN. SPERMA KESELERİNE ULAŞAN SPERMA MİKTARINA AM ART YAŞININ ETKİSİ. H.Vasfi GENÇER Ankara Üniversitesi Pen Bilitaleri Enstitüsü Zootekni Anabilin Dalı Danışman: Doç.Dr.Çetin FIRATLI 1989, Sayfa: 71 «füriî Doç.Dr.Çetin FIRATLI Pro f. Dr, Ayna a ELÎÇİN Doç.Dr.Muhsia DO?ARO?LU Bu çalışmada yapay tohumlanmış ana arıların sperma keselerine ulaşan spermatozoa miktarlarına ana arının yaşının etkisi araş tıkılmış tır. Zızkardeş ana arılar bakıcı,kolonilerde depolanmış erkek arılardan toplanan 4 mm taze semen ile 3, 7, 10, 16, ^1 ve 26 günlük yaşlarda tohumlanmışlar dır. Tohumlanmış ana arı lar öldürültinceye ve sperraa keselerindeki spermatozoa miktarı sayılmcaya kadar ana ansız kuvvetli bir kolo nideki bireysel kafesler içinde 2 gün süreyle tutulmuş lardır. Sayım sonuçlarına göre ortalama spermatozoa sayıları 3* 7, 10, 16 ve 21-26 gün yaş gruplarında sı rasıyla 105( 6. 35+0.605, 13.97+4.944, 6.80+1.345,4.69+ 1.680 ve 2.38+0.489) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis THE EFFECT OP AGE ON THE NUMBER OF SPERMATOZOA ENTERING THE SPERMATHECA OF INSTRUMENTALLY INSEMINATED QUEEN HONEY BEES H.Vasfi GENQER University of Ankara Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Çetin FIRATLI 1989, Page: 71 «fury : Assoc. Prof. Dr. Çetin FIRATLI Prof.Dr.Ayhaa ELÎÇTN Assoo»Prof#Dr.lfahsiû DO?ARO?LU In this study, the effect of age on the number of spermatozoa entering the sperma theca of instrumen- tally inseminated queen honeybees was investigated. Sis ter queen honeybees were instrumentally inseminated at 3, 7, 10, 16, 21 and 26 days of age with 4 mm fresh semen collected from drones stored in nurse colonies. Inseminated cgpeens were kept in a queenless strong colony in induvidual cages for 2 days until they were killed and the numbers of spermatozoa in their sperma t- hecas were counted. The results of the spermatozoa counts showed that the average numbers of spermatozoa-in groups 3, 7, 10, 16 and 21-26 days of age were 105 (6.35+0.605, 13.97+4.944, 6.80+1.345, 4.69+1.680 ve 2.38+0.489) res pectively.