Grafik programı lisansüstü eğitimine yönelik veri görselleştirme dersi önerisi
Data visualization course proposal for graphics program graduate education
- Tez No: 674211
- Danışmanlar: DOÇ. ÇETİN TÜKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 298
Özet
Bu çalışmanın konusu grafik tasarım yüksek lisans programı öğrencilerine yönelik veri görselleştirme dersi önerisidir. Gelişen iletişim teknolojileri yaşam alışkanlıklarının değişmesine yol açmıştır. Veri görselleştirmeye talebin artması ve veri kaynaklarının gün geçtikçe zenginleşmesi, veri görselleştirme uygulamalarının gelecekte daha yoğun olarak kullanılacağını gösteren işaretlerdir. Bu durum ve çağın getirdiği gereksinimler sebebiyle diğer yeni uygulama yöntemleri ve tasarım konuları ile birlikte veri görselleştirme uygulamaları grafik tasarımcının uzmanlık alanına girmiştir. Çalışma, grafik tasarım eğitimine veri görselleştirme alanının dahil edilmesini savunmakta ve ne şekilde dahil edilmesi gerektiğine dair ders önerisi sunmaktadır. Tez çalışması altı bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm araştırma konusunun ne olduğu ve bu konunun seçilme nedenlerinin açıklandığı giriş bölümüdür. İkinci bölüm literatür taramasına ayrılmıştır. Araştırma sürecinde veri görselleştirme eğitimine, eğitim yöntemlerine ve müfredat oluşturmaya yönelik literatür taraması yapılmıştır.“Yöntem”başlığında toplanan üçüncü bölümde yurtiçi ve yurtdışında yürütülen veri görselleştirme ders içerikleri kıyaslanarak incelenmiştir. Literatür taraması bölümünde belirtilen incelemeler sonucu konu dahilinde uygun bulunan eğitim metotları açıklanmıştır. Ders planı, ders içerikleri, öğrenme çıktıları ve veri görselleştirme çalışmalarının değerlendirme kriterleri bu bölümde bulunmaktadır. Dördüncü bölümde, önerilen ders içeriği, detaylı terminoloji çalışması, veri görselleştirmenin tarihi, veri görselleştirmenin farklı alanlarla ilişkileri, veri görselleştirme sürecinde tasarım ve görsel algı prensipleri, tutarlılık, aynı verinin farklı tasarımcılar tarafından yorumlanması ve teknik gereklilikler sağlanması konuları incelenmiştir. Veri Görselleştirme Dersi önerisinin sunulduğu beşinci bölümde dersin tanımı, amacı, öğrenme çıktıları, dersi uygulama yöntemleri, on dört haftalık müfredat tablosu, öğrencilerin ders sürecinde yararlanabileceği çalışma formu ve önerilen dersin ikinci sınıf Grafik Bölümü öğrencilerine göre adapte edilerek yapılan çalışmanın çıktılarından örnekler bulunmaktadır. Ders programında önerilen kaynaklar ve kullanılacak bilgisayar programları her dönem ortaya çıkabilecek yeni kaynaklara ve teknolojiye göre güncellenmek üzere planlanmıştır. Tez çalışması ile alandaki Türkçe yazılmış kaynak eksikliğinin bir miktar giderilmesi ve Türkiye'deki grafik tasarım programlarında veri görselleştirme eğitimi için kaynak sağlanması hedeflenmiştir. Veri Görselleştirme Dersi ile, yeni teknolojilerin getireceği farklı gereksinimleri karşılayabilecek, veri görselleştirme alanında, farkındalık ve deneyim kazanmış grafik tasarımcılar yetiştirilmesi amaçlanmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Veri görselleştirme, infografik, grafik tasarım, veri, enformasyon, bilgi, yüksek lisans programı, tasarım eğitimi, yapı iskelesi yöntemi, ayrıntılama teorisi
Özet (Çeviri)
The subject of this study is a data visualization course proposal for graphic design graduate students. Developing communication technologies have led to changes in life habits. The increasing demand for data visualization and the enrichment of data sources signals that data visualization applications will be used more intensely in the future. Due to this situation and the requirements of the era, data visualization applications, and related methods and design issues, have entered the area of expertise of the graphic designer. The study advocates the inclusion of the field of data visualization in graphic design education and offers a course recommendation on how it should be included. The thesis work consists of six chapters. The first chapter introduces the research topic and the reasons for its selection. The second chapter offers a literature review of current perspectives on data visualization education, education methods and curriculum creation. The third chapter, titled“Methodology”, describes how different data visualization courses given in Turkey and abroad were examined by comparison of their respective contents. Building on the results described in the literature review, the appropriate educational methods for each subject are explained. Course plans, learning outcomes and evaluation criteria of data visualization studies are similarly analyzed in this chapter. The fourth chapter details the proposed course content, including in-depth terminology discussion, the history of data visualization, the relationships of data visualization with different fields, the principles of design and visual perception in the data visualization process, the key role of consistency, the interpretation of the same data by different designers and the provision of technical requirements. The fifth chapter presents the Data Visualization Course proposal, including the course outline, its purpose, the related learning outcomes, teaching methods, a fourteen-week curriculum table, a study form and examples of the outcomes obtained by adapting the proposed course to the educational needs of second-year Graphics Department students. The resources suggested in the curriculum and the computer programs to be used are planned to be updated according to the new resources and technology that may arise each semester. The thesis aims to mitigate the lack of Turkish source materials in the field by providing a resource for data visualization education in graphic design programs. The Data Visualization Course is aimed to train graphic designers who can meet the new demands arising from digital innovation by gaining awareness and experience in the fast-developing field of data visualization. KEY WORDS: Data visualization, infographics, graphic design, data, information, knowledge, graduate program, design education, instructional scaffolding method, elaboration theory