Yeni medya ve gazetecilik: Marka gazeteciliği örneği
New media and journalism: Brand journalism case
  1. Tez No: 674213
  2. Yazar: SAFA GÖRKEM AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZÇAĞLAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Yeni iletişim ortamları, medyayla ilişkiler, tüketicilerle etkileşim ve hedef kitlelerine ulaşma sürecinde şirketler tarafından uygulanan pazarlama stratejilerinin değişmesinde büyük bir rol oynamıştır. Başta sosyal ağlar ve bloglar olmak üzere yeni medya platformları, şirketlerin kendi içeriklerini oluşturarak bireylere doğrudan ulaşmasına ve geleneksel pazarlama yaklaşımlarının ötesinde birer yayıncıya dönüşmesine olanak sağlamıştır. Bu noktada, 2004 yılından beri başta ABD ve çeşitli Avrupa ülkelerindeki şirketler tarafından uygulanan, Türkiye'de ise son yıllarda örnekleri görülmeye başlanan marka gazeteciliği, gazetecilik pratikleriyle birlikte marka imajını ve farkındalığını artırarak, şirketlerin tüketiciler ve pazardaki diğer şirketlerle etkili iletişim kurmasını sağlayan alternatif bir 'marka iletişimi stratejisi' olarak ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada, gazetecilik mesleğinde yaşanan değişimleri ve marka gazeteciliğinin şirketler için önemini değerlendirmek amacıyla, yeni iletişim ortamlarında pazarlama ve gazetecilik pratiklerinde yaşanan gelişmelerle birlikte, marka gazeteciliğinin gelişim süreci ve marka gazeteciliğinde kullanılan bir yöntem ve uygulama aracı olarak Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)'nun önemi vurgulanmıştır. Literatür taraması yöntemiyle çeşitli kaynaklardan erişilen bilgiler, bu alanda çalışan profesyonellerin görüşleri ve pazarlama stratejilerinde marka gazeteciliği yaklaşımını benimseyen şirketler üzerinden verilen somut örnekler ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
New communication media have played a major role in changing the marketing strategies implemented by companies in the process of relations with the media, interaction with consumers and reaching their target audiences. New media platforms, especially social networks and blogs, enable companies to directly reach individuals by creating their own content and to turn into publishers beyond traditional marketing approaches. At this point, brand journalism, which has been practiced by companies in the USA and various European countries since 2004 and whose examples have started to be seen in Turkey in recent years, that emerges as an alternative 'brand communication strategy' that enables companies to communicate effectively with consumers and other companies in the market by increasing brand image and awareness along with journalism practices. In this study, in order to evaluate the changes in the journalism profession and the importance of brand journalism for companies, together with the developments in marketing and journalism practices within new communication media, importance of Search Engine Optimization (SEO) as a method and application tool used in brand journalism and the development process of brand journalism, are emphasized. The information obtained from various sources through the literature review method is demonstrated by the opinions of the professionals working in this field and the concrete examples given from the companies that adopt the brand journalism approach in their marketing strategies.