Engelli bireylerde yeni medya okuryazarlığı ve dijital bölünme: Venezuela örneği
New media literacy and media literacy in people with disabilities digital divide: The case of Venezuela
- Tez No: 970701
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAN KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Medya Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Venezuela'da Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) olan bireyler arasındaki dijital uçurumu eleştirel ve kapsayıcı bir yaklaşımla incelemektedir. Belgesel analizi, teorik inceleme ve bir aile vakasının gözlemlenmesi yoluyla, teknolojilere erişimi ve teknolojilerin anlamlı kullanımını sınırlayan yapısal, teknolojik, ekonomik ve eğitimsel engelleri tanımlamaktadır. Dijital hakları tanıyan düzenleyici çerçeveler olmasına rağmen, bunların uygulanması temel hizmetlerin güvencesizliği, sosyal eşitsizlik ve bilişsel erişilebilirlik eksikliği ile sınırlıdır. Çalışma, BİT'lere erişimin genellikle ailelerin çabalarına bağlı olduğunu, özerklik veya eşitliği garanti etmediğini göstermektedir. Araştırma, dijital uçurumun teknik boyutun ötesine geçtiği ve evrensel tasarım, özel eğitim ve etkili kamu politikalarını içeren kesişimsel bir yaklaşım gerektirdiği sonucuna varmaktadır. Araştırma, bir insan hakkı ve sosyal adaletin bir ayağı olarak dijital kapsayıcılık üzerine düşünmeyi teşvik etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the digital divide in people with Autism Spectrum Disorder (ASD) in Venezuela from a critical and inclusive approach. Through documentary analysis, theoretical review and the observation of a family case, structural, technological, economic and educational barriers that limit access and meaningful use of technologies are identified. Although there are regulatory frameworks that recognize digital rights, their implementation is limited by the precariousness of basic services, social inequality and lack of cognitive accessibility. The study shows that access to ICTs often depends on the efforts of families, without guaranteeing autonomy or equity. It concludes that the digital divide goes beyond the technical, and requires an intersectional approach that incorporates universal design, specialized training and effective public policies. The research promotes a reflection on digital inclusion as a human right and a pillar of social justice.