Karar verme stillerinin açık inovasyon üzerindeki etkisinde davranışsal stratejilerin düzenleyici rolü: Konaklama işletmelerinde bir araştırma
Moderating role of behavioral strategies in the effect of decision-making styles on open innovation: A research in hospitality businesses
  1. Tez No: 674222
  2. Yazar: BAYRAM BOLEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN HALİS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Yöneticilerin karar vermeleri konusunda literatürde bir fikir birliği bulunmamaktadır. Çevrede meydana gelen olaylar karar vericilerin düşüncelerini önemli ölçüde etkilemekte ve her yöneticinin zihninde aynı şekilde algılanmamaktadır. Bu çalışmada, konaklama işletmelerinde karar verme stillerinin açık inovasyon üzerindeki etkilerini ortaya koymak ve davranışsal stratejilerin bu ilişkide düzenleyici bir etkisinin olup olmadığının belirlenmesi amaçlanmaktadır. Araştırma, bu amaç çerçevesinde ise iki araştırma sorusuna sahiptir. Bu araştırma soruları; (1) farklı karar verme stillerinin konaklama işletmelerindeki açık inovasyon faaliyeti üzerindeki etkileri farklı mıdır? ve (2) karar verme sürecinde konaklama işletmelerinin açık inovasyon faaliyeti üzerindeki etkisinde farklı davranışsal stratejilerin düzenleyici etkisi var mıdır? şeklindedir. Nicel araştırma kapsamında olan bu çalışmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak; karar verme stilleri ölçeği ve açık inovasyon ölçeği, davranışsal stratejileri ölçmek için ise bir senaryo kullanılmıştır. Analizler sonucunda rasyonel karar verme ve sezgisel karar verme stillerinin açık inovasyonu etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Kendiliğinden- anlık karar verme stilinin ise yine açık inovasyon üzerinde etkisi olduğu fakat bu etkinin negatif yönlü olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu anlamda konaklama işletmelerinin yöneticileri, açık inovasyon ile ilgili kararlarını verirken, rasyonel (mantık ön planda) ve sezgisel (sezgiler ön planda) olarak düşünmektedirler. Yine yöneticilerin ani karar vermeleri, açık inovasyonu negatif yönlü olarak etkilemektedir. Yapılan analizler sonucunda, rasyonel karar verme stilinin açık inovasyon üzerindeki etkisinde, davranışsal stratejilerden beklentisel stratejilerin düzenleyici (moderatör) etkiye sahip oldukları tespit edilmiştir. Yine kendiliğinden-anlık karar verme stilinin açık inovasyon üzerindeki etkisinde, davranışsal stratejilerden beklentisel stratejilerin düzenleyici (moderatör) etkiye sahip oldukları tespit edilmiştir. Fakat kendiliğinden- anlık karar verme stilinin açık inovasyon üzerindeki etkisi negatif yönlü gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
There is no consensus in the literature on the decision making of managers. Events occurring in the environment significantly affect the thoughts of decision makers and are not perceived in the same way in every manager's mind. In this study; It is aimed to reveal the effects of decision-making styles in hospitality businesses on open innovation and to determine whether behavioral strategies have a moderator effect on this relationship. These research questions: (1) Are the effects of different decision-making styles on open innovation activity in hospitality businesses different? and (2) do different behavioral strategies have a moderator effect on the impact of hospitality businesses on open innovation activity in the decision-making process? In this study, which is within the scope of quantitative research, the correlational survey method was used. As a data collection tool; The decision-making styles scale and the open innovation scale were used, and a scenario was used to measure behavioral strategies. As a result of the analysis, it was concluded that rational and intuitive decision-making styles affect open innovation. It was concluded that the spontaneous decision-making style has an effect on open innovation, but this effect is negative. In this sense, managers of hospitality businesses think rationally and intuitive while making their decisions about open innovation. As a result of the analysis, it was determined that the effect of rational decision-making style on open innovation was determined by the anticipatory strategies have a moderator effect. Again, in the effect of spontaneous decision-making style on open innovation, it was found that anticipatory strategies have a moderator effect. However, the effect of spontaneous decision-making style on open innovation was negative.