Ülkemizde D vitamini reçetelemesinin ve tüketiminin değerlendirilmesi
Evaluation of vitamin D prescription and consumption in Turkey
- Tez No: 674221
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ ÜNDEĞER BUCURGAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
D vitamini sağlık ve zindelik için son derece önemlidir. Vücudun hücrelerinin sağlıklı kalmasında ve vücudun olağan işlevinde çeşitli roller oynar. Çoğu insan yeterli D vitamini almaz, bu nedenle takviye kullanımı yaygındır. Bununla birlikte, bu vitaminin vücutta birikip toksik seviyelere ulaşması da mümkündür. Bu nedenle D vitamini kullanımında dikkatli olmak gerekir. Bu tez çalışmasında; Vitamin D ve Analoglarını içeren preparatların 2015-2018 yılları arasında Ülkemizdeki birinci basamak sağlık kuruluşlarında reçetelenme ve ayaktan hastalarda tüketim durumu incelenmiştir. Reçetelemeye ilişkin elde edilen veri; yaş, cinsiyet, kalem sayısı, kutu sayısı, iller ve istatistiki bölge birimleri sınıflandırma sistemi bölgelerine göre değerlendirilmiştir Ayrıca Ülkemizde Hipervitaminozis D, Vitaminler ile Zehirlenme ve Vitaminlerin Sebep Olduğu Yan Etkiler tanıları ile oluşturulmuş protokol sayıları değerlendirilmiştir
Özet (Çeviri)
Vitamin D is extremely important for good health and wellbeing. It plays several roles in keeping body's cells healthy and functioning the way they should. Most people don't get enough vitamin D, so supplements are common. However, it's also possible for this vitamin to build up and reach toxic levels in body. In this thesis, the preparation containing Vitamin D and analogs prescription in primary care and outpatient consumption in Turkey between the years of 2015- 2018 of the situation was investigated. The data obtained for prescribing; age, sex, number of items, number of boxes and statistical region units were evaluated according to classification system regions. Also the number of protocols created with Hypervitaminosis D, Poisoning with Vitamins and Side Effects Caused by Vitamins Diagnoses were evaluated.