Hemiplejik hastalarda diyafragmatik nefes egzersizlerinin torakal mobiliteye ve solunum kapasitesine etkisi
Effects of diaphragmatic breathing exercises on thoracic mobility and respiratory capacity in hemiplegic patients
  1. Tez No: 674235
  2. Yazar: TURGUT KIZILKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Hemipleji tanılı bireylerde 30-65 yaş aralığındaki hastaların solunum egzersizlerinin solunum kapasitesine ve torakal mobiliteye olan etkisini araştırmayı hedefledik. Çalışmaya toplam 36 birey katılmış, bunların 18'i deney grubu, 18'i kontrol grubu olarak ayrılmıştır. Gruplar randomizasyon research randomiser web sitesindeki randomizatör programın belirlediği numaralarla belirlendi. Uygulama öncesi hastaların demografik (yaş, kilo, boy, vücut kitle indeksi, sigara kullanımı ve kronik hastalıklar) özellikleri, MAS skoru ve Mini Mental durum testi değerlendirilmiş. Kontrol grubuna standart hemipleji rehabilitasyon programı, deney grubuna ise standart hemipleji rehabilitasyon programına ek olarak evde solunum egzersizleri eğitimi verildi. Çalışmaya katılan hastaların solunum egzersizleri öncesi ve sonrası uyku hijyen indeksi, SF-36 yaşam kalite ölçeği, beck depresyon ölçeği, torakal mobilite ölçümleri ve spirometrik (taşınabilir contech spirometre model:SP10W) ölçümler yapılmıştır. Grupların uyku hijyeni indeksi, SF-36 yaşam kalite ölçeği, beck depresyon ölçeği, torakal mobilite ve spirometrik ölçümleri karşılaştırıldığında, deney grubunda uyku hijyeni, torakal mobilite ve spirometrik ölçümler anlamlı çıkmıştır. SF-36 yaşam kalite ölçeği ise hem kontrol hem de deney grubunda artış göstermiş fakat anlamlı değildir. Beck depresyon ölçeği ise deney grubunda artış gözlemlenmiş ama bu artış anlamlı değildir. Elde ettiğimiz sonuçlara göre, evde uygulanacak solunum egzersizleri torakal mobilite ve solunum kapasitesine gösterdiği etki göz önünde bulundurularak standart hemipleji rehabilitasyonu programına eklenmesi gerektiği kanaatine varılmıştır. Uyku hijyeni, SF-36 yaşam kalite ölçeği ve beck depresyon ölçeği daha fazla hasta sayısı ve daha uzun süreli çalışmalarla karşılaştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
We aimed to investigate the effect of breathing exercises on respiratory capacity and thoracic mobility in patients with a diagnosis of hemiplegia between the ages of 30-65. A total of 36 individuals participated in the study, 18 of them were separated as experimental group and 18 as control group. The groups were determined with the numbers determined by the randomizer program on the randomization research randomiser website. Before the application, demographic (age, weight, height, body mass index, smoking and chronic diseases) characteristics of the patients, MAS score and mini mental status test were evaluated. The control group received a standard hemiplegia rehabilitation program, and the experimental group received training at home breathing exercises in addition to the standard hemiplegia rehabilitation program. Sleep hygiene index, SF-36 quality of life scale, beck depression scale, thoracic mobility measurements and spirometric (portable contech spirometer model: SP10W) measurements were performed in the patients participating in the study before and after breathing exercises. When sleep hygiene index, SF-36 quality of life scale, beck depression scale, thoracic mobility and spirometric measurements of the groups were compared, sleep hygiene, thoracic mobility and spirometric measurements were significant in the experimental group. SF-36 quality of life scale increased in both control and experimental groups, but it was not significant. An increase was observed in the experimental group on the Beck depression scale, but this increase was not significant. According to the results we obtained, it was concluded that breathing exercises to be applied at home should be added to the standard hemiplegia rehabilitation program, considering their effect on thoracic mobility and respiratory capacity. Sleep hygiene, SF-36 quality of life scale, and beck depression scale should be compared with larger number of patients and longer studies.