Retrograd kavite tekniklerinin MTA bazlı kök ucu dolgu materyallerinde boşluk oluşumuna etkisi: Mikro-bilgisayarlı tomografi çalışması
Efficacy of retrograde cavity techniques on gap formation of different MTA based root end filling materials: Micro-computed tomography study
- Tez No: 674249
 - Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA MURAT KOÇAK
 - Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
 - Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
 - Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı, iki farklı kök ucu kavite hazırlama tekniği ve iki farklı MTA preparatı kullanımında boşluk oluşumunu karşılaştırmaktır. 48 adet çekilmiş insan üst kesici dişi seçilerek, dişlerin kök kanalları Protaper Next eğeleri ile X3 eğeye kadar şekillendirildi ve tek kon tekniği ile dolduruldu. Dişler rastgele 4 deney grubuna ayrıldı. Birinci grupta Er:YAG lazer (Fotona Technology, ABD) kök ucu kavitesini hazırlamak için kullanıldı ve kavite MTA Angelus (Angelus Industria de Produtos Odontologicos S / A, LondrinaPR, Brezilya) kullanılarak dolduruldu. İkinci grupta, Endo Succes Kit (Acteon, North America, Inc.) ile kök ucu kavitesi hazırlandı ve kavite MTA Angelus kullanılarak dolduruldu. Üçüncü grupta kök ucu kavitesini hazırlarken Er:YAG lazer kullanıldı ve kavite MTA Flow (Ultradent Products Inc, South Jordan, ABD) kullanılarak dolduruldu. Dördüncü grupta kök ucu kavitesi Endo Succes Kit ile hazırlandı. Kavite, MTA Flow kullanılarak dolduruldu. Örnekler Skyscan 1172 (Bruker-microCT) ile tarandı. Ham verileri yeniden yapılandırmak için Nrecon yazılımı (Nrecon v.1.6.3, Bruker-microCT), veri analizi için CTAn yazılımı (CTAn, v.1.12, Bruker-microCT), örneklerin görselleştirilmesi için CTVol yazılımı (CTVol, v.2.2.1, Bruker-microCT) kullanıldı. Çalışmamızda ultrasonik uç ile lazer kullanımı arasında anlamlı bir fark gözlenmedi. Çalışmamızda, kök ucu dolgu malzemeleri hazırlama yöntemlerini etkilemeden karşılaştırıldığında, MTA Flow'un lazerle hazırlanmış kavitelerde anlamlı ölçüde daha düşük void hacmi (p = 0,002) ve toplam boşluk hacmi (p = 0,002) yüzdelerine sahip olduğu görülmüştür. Gap hacmi yüzdesinde anlamlı bir fark yoktur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare two different root tip cavity preparation techniques and the use of two different MTA products. 48 extracted human upper incisors were selected, the root canals of the teeth were prepared with Protaper Next files up to X3 files and filled with a single cone technique. Teeth were randomly divided into 4 experimental groups. In the first group, Er:YAG laser (Fotona Technology, USA) was used to prepare the root end cavity and the cavity was filled using MTA Angelus (Angelus Industria de Produtos Odontologicos S / A, LondrinaPR, Brazil). In the second group, the root end cavity was prepared with the Endo Succes Kit (Acteon, North America, Inc.) and the cavity was filled using MTA Angelus. In the third group, Er:YAG laser was used to prepare the root end cavity and the cavity was filled using MTA Flow (Ultradent Products Inc, South Jordan, USA). In the fourth group, the root tip cavity was prepared with the Endo Succes Kit. The cavity was filled using MTA Flow. Samples were scanned with Skyscan 1172 (Bruker-microCT). Nrecon software (Nrecon v.1.6.3, Bruker-microCT) to reconstruct raw data, CTAn software for data analysis (CTAn, v.1.12, Bruker-microCT), CTvol software for visualization of samples (CTVol, v.2.2.1, Bruker-microCT) was used. In our study, no significant difference was observed between the use of ultrasonic tip and laser. In our study, MTA Flow was found to have significantly lower void volume (p = 0.002) and total vacancy volume (p = 0.002) percentages in laser-prepared cavities when compared without affecting the root end preparation methods. There was no significant difference in the percentage of gap volume.