Sporcularda zihinsel dayanıklılık ve öz şefkat
Mental toughness and self compassion in athletes
- Tez No: 674247
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİ FERUDUN DORAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sporda Psiko-Sosyal Alanlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmanın amacı; sporcularda zihinsel dayanıklılık ve öz şefkat arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Araştırmaya Ankara, Antalya, Bursa, Eskişehir, Denizli, Nevşehir, Kayseri, İstanbul ve Samsun illerinin spor kulübü ve federasyonlarında bulunan voleybol, hentbol, yüzme ve okçuluk branşlarından, 167'si (%59,2) kadın 115'i (40,8) erkek olmak üzere toplam 282 sporcu katılmıştır (ortalama yaş=19,46). Çevrimiçi yürütülen bu araştırmada, Sheard ve arkadaşları (2009) tarafından geliştirilen, Türkçe uyarlaması Altıntaş ve Bayar (2017) tarafından yapılan“Zihinsel Dayanıklılık Envanteri”ve Neff (2003) tarafından geliştirilen, Türkçeye uyarlaması Deniz, Kesici ve Sümer (2008) tarafından yapılmış olan“Öz Anlayış Ölçeği”veri toplama araçları olarak kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is; determine the relationship between mental toughness and self compassion of athletes. Participants of this study are volleyball and handball player, swimmer and archer from sport clubs and federations from Ankara, Antalya, Bursa, Eskişehir, Denizli, Nevşehir, Kayseri, İstanbul and Samsun province. The sample consisted of 282 athletes, 167 (%59,2) female and 115 (40,8) male of it (the mean age of sample=19,46). In this online study,“Mental Toughness Inventory”developed by Sheard et al. (2009) and determined the validity and reliability of the Turkish version by Altıntaş and Bayar (2017) and“Self Compassion Scale”developed by Neff (2003), Turkish version of this scale adapted by Deniz, Kesici and Sümer (2008) were used as data collection tools.