Bazı bitki büyüme düzenleyici maddelerin kordia kiraz çeşidinin hasat zamanı ve meyve kalitesine etkilerinin tespiti
The effects of some plant growth regulators on harvest time and fruit quality at the sweet cherry cv. kordia
  1. Tez No: 674251
  2. Yazar: EMİRHAN AKÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAFET ASLANTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Meyve Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, 2018 yılında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Ziraat Fakültesi araştırma ve uygulama bahçesi içerisinde yer alan kiraz parselindeki MaxMa 14 anacı üzerine aşılı Kordia kiraz çeşidinde, optimum hasat tarihinden yaklaşık 1 ay önce Naftalen Asetik Asit (NAA), BenzilAdenin (BA) ve Giberellik Asit (GA₃) uygulamalarının hasat zamanı ve bazı meyve kalite özellikleri üzerine etkilerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada bakım şartları ve meyve tutum miktarları benzer olan 9 yaşındaki kiraz ağaçlarına NAA'nın 5 ve 10 ppm'lik dozları, BA'nın 100 ve 150 ppm'lik dozları, NAA + BA'nın aynı dozlardaki kombinasyonları ve GA3'ün 10, 15 ve 20 ppm'lik dozları tek doz olarak uygulanmıştır. Bitki büyüme düzenleyici madde (BBDM) uygulamalarının Kordia kiraz çeşidinde hasat periyoduna olan etkisi incelendiğinde NAA ve BA uygulamalarının tek başına hasat periyoduna önemli derecede bir etkisinin gözlemlenmediği, NAA+BA kombinasyon uygulamalarının ise hasat periyoduna çok önemli olmasa da 2 günlük bir gecikme şeklinde etkisinin olduğu belirlenmiştir. GA3 uygulamalarının hasat periyoduna etkisi ise dozdaki artışla doğru orantılı olacak şekilde 8, 9 ve 11 günlük gecikme olarak belirlenmiştir. BBDM uygulamalarının meyvenin bazı pomolojik ve fitokimyasal içeriklerinden meyve ağırlığı, meyve yoğunluğu, meyve boyu, meyve eni, meyve et/çekirdek oranı, meyve sapı uzunluğu, çekirdek ağırlığı, meyve kabuk ve et renk değerleri (L, a, b), SÇKM, pH ve TEA üzerine etkileri gözlemlenmiştir. Uygulamalar sonucunda hasat geciktirme konusunda kritik doz belirlenememesine rağmen, hasat periyodunun önemli ve anlamlı oranda geciktirilmesi için 20 ppm GA3 uygulaması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out, in the sweet cherry parcel of Eskişehir Osmangazi University Faculty of Agriculture research and application garden in 2018, to define the effects of Napthalene Acetic Acid(NAA), Benzyladenine(BA) and Gibberellic Acid(GA₃) on harvest time and some fruit quality characteristics which were given to Kordia sweet cherry cultivar grafted on MaxMa 14 rootstock approximately one month before the optimum harvest date. In the study, 5 and 10 ppm doses of NAA, 100 and 150 ppm doses of BA, combinations of NAA+BA at the same doses, and 10, 15 and 20 ppm doses of GA3 were administered as a single dose to 9-year-old sweet cherry trees with similar maintenance conditions and fruit amounts. When the effect of plant growth regulator (PGR) applications during the harvest period on Kordia sweet cherry variety was examined, it was determined that NAA and BA applications alone did not have a significant effect on the harvest period. The effect of GA3 applications on the harvest period was determined as 8, 9 and 11 days in direct proportion to the increase in dose. The effects of PGR implementations on some of the pomological and phytochemical contents of the fruit, fruit weight, fruit density, fruit size, fruit width, fruit flesh/seed ratio, peduncle lenght, seed weight, fruit shell and flesh color values (L,a,b), SSC, pH and titretable acid have been observed. Although the critical dose for delaying harvest could not be determined according to study results, 20 ppm of GA3 application can be recommended to delay the harvest period significantly.