Rasajilin mesilat yüklü katı lipit nanopartikül içeren ısıya duyarlı mukoadezif jel sisteminin geliştirilmesi ve in vitro - EX vivo değerlendirilmesi
Development and in vitro – ex vivo evaluation of A thermosensitive mucoadhesive gel system containing rasagiline mesylate loaded solid lipid nanoparticle
- Tez No: 674258
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİYE FİGEN TIRNAKSIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Rasajilin mesilat, Parkinson hastalığı tedavisinde kullanılan bir ilaç olup Türkiye ilaç pazarında oral tablet formülasyonları bulunmaktadır. Oral kullanıma bağlı karaciğer ilk geçiş etkisine uğrar ve biyoyararlanımı düşer. Beyin kan dolaşımından bir bariyerle ayrılmıştır. Bu bariyer birçok molekülün beyne geçişini engellemektedir. Katı lipit nanopartiküller nano boyuttaki lipit yapıları nedeniyle beyne hedeflenebilmeleri açısından sıklıkla kullanılan sistemlerdir. Beyin merkezli hastalıklarda öncelik, kan-beyin bariyerini aşabilmektir. Nazal uygulama bu yöntemlerden birisidir. Oral ve parenteral yola alternatif olarak gösterilir. İlaçları nazal yoldan uygulamanın; karaciğerin ilk geçiş etkisinden kurtarmak, ilaçların hızla emilip biyoyararlanım artışı sağlamak ve beyne hedefleme imkânı sağlamak gibi avantajları bulunmaktadır. Ancak buruna uygulanan sistemlerin bu bölgede kalış süreleri, mukosilier hareketlerden dolayı kısadır. Bu olumsuzluğu gidermek için mukoadezif jeller geliştirilmiştir. Çalışmada rasajilin mesilat içeren katı lipit nanopartiküller hazırlanmış ve ısıya duyarlı mukoadezif jel sistemi ile birleştirilmiştir. Geliştirilen formülasyonda karakterizasyon çalışmaları yapılmıştır. Katı lipit nanopartiküller hazırlanırken bileşen oranlarının belirlenmesi için deney tasarımı yapılmıştır. Geliştirilen formülasyonun uygulanabilirliği açısından akış ve viskozite çalışmaları gerçekleştirilmiştir. İn vitro ve ex vivo ortamlarında salım ve mukozadan geçiş çalışmaları yapılmış, stabilitesi incelenmiştir. Çalışmalar sonunda geliştirilen formülasyonun uygulanabilirliğinin kolay olduğu, rasajilin mesilatın karaciğer ilk geçiş etkisinden nazal uygulama ile kurtarılabileceği, bunun yanında nazal olfaktori bölgeden de emilerek doğrudan beyne geçebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Rasagiline mesylate is a drug used in the treatment of Parkinson's disease. There are oral tablet formulations in the Turkish drug market. Due to the oral use, Rasagiline mesylate undergoes first pass effect and its bioavailability decreases. The brain is separated from the bloodstream by a barrier. This barrier prevents many molecules from entering the brain. Solid lipid nanoparticles are frequently used systems in terms of being targeted to the brain due to their nano-sized lipid structures. In brain-centered diseases, the priority is to cross the blood-brain barrier. Nasal application is one of these methods. It is shown as an alternative way to the oral and parenteral route. Advantages of the nasal administration of the drugs are; rapid absorption, eliminate hepatic first pass effect, thus increased bioavailability and provides targeting to the brain. However, systems that applied to the nose have a short residence time due to the mucociliary movements. Mucoadhesive gel systems have been developed to eliminate this problem. In this study, solid lipid nanoparticles containing Rasagiline mesylate were prepared and combined with the thermosensitive mucoadhesive gel system. Characterization studies were carried out. An experimental design was made to determine the components proportions. Flow properties and viscosity studies were carried out for the applicability of the formulation. In vitro release and ex vivo permeation studies was performed, stability of the formulation was investigated. It was determined that the formulation developed was easy to apply. It is thought that first pass effect was eliminated by nasal administration. In addition, it is thought that Rasagiline mesylate can be absorbed from olfactory region and directly pass into the brain.