Rasajilin ve tuzlarının moleküler yapıları ve titreşimsel spektrumlarının teorik olarak incelenmesi
Theoretical investigation of the molecular structure and vibrational spectra of rasagiline and its salts
- Tez No: 312668
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRAN SAĞLAM, PROF. DR. SEVGİ BAYARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez kapsamında Parkinson ilacı azilectin etken maddesi olan rasajilin molekülünün konformasyon analizi ve bulunan konformerlerin moleküler yapıları, kuantum mekaniksel DFT/B3LYP/ 631++G(d,p) yöntemi ile Gaussian 03 programı kullanılarak çalışılmıştır.Potansiyel enerji taraması sonucu bulunan yedi konformer içinde en düşük enerjiye sahip olan yapı kararlı yapı olarak alınarak, harmonik ve anharmonik titreşim frekansları hesaplanmıştır. Hesaplanan titreşim dalga sayıları deneysel infrared spektrumunda gözlenen veriler ile karşılaştırılmıştır. Ölçeklenmiş Kuantum Mekanik (SQM) programı ile Toplam Enerji Dağılımı (TED) hesaplanarak en kararlı yapının titreşimsel işaretlemeleri yapılmıştır.Azilect tablet içinde rasajilin serbest halde değil ilacın daha stabil olabilmesi için mesilat tuzu formunda bulunmaktadır. Serbest haldeki molekülün, rasajilin mesilat ve kristal yapısı bilinen rasajilin etandisülfonat tuz formları içindeki yapısını anlayabilmek amacıyla, DFT/B3LYP/6-31++G(d,p) yöntemi kullanılarak, geometrik yapılar ve harmonik titreşim frekansları hesaplanmış ve bulunan sonuçlar karşılaştırılarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, conformational analysis of parkinson's disease drug azilect's active ingredient rasagiline were performed with quantum mechanical DFT theory at the B3LYP/631++G(d,p) level using the Gaussian 03 package program.Seven conformers were found as true minimum on the potential energy surface scan (PES). Calculated harmonic and anharmonic vibrational frequencies for the lowest energy conformer were compared with experimental data. Vibrational assignments were made on the basis of total energy distribution (TED) calculated with scaled quantum mechanical (SQM) method.In order to ensure drug stability rasagiline molecule is in the form of salt. For the purpose of understanding the structure of the free form molecule in salt forms of rasagiline mesylate and rasagiline ethane disulfonate, whose crystal structure is known, geometric structures and harmonic vibrational frequencies were calculated with DFT/B3LYP/6-31++G(d,p) method and the results were interpreted.