Aljinat uygulamasının maviyemiş (Vaccinium corymbosum L.) çeşitlerinin muhafaza kalitesi üzerine etkileri
Effects of alginate application on the storage of blueberry (Vaccinium corymbosum L.) varieties
- Tez No: 674262
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENAP YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Meyve Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çalışmada 2019 üretim sezonu sonunda Bursa ekolojik koşullarından alınan farklı maviyemiş çeşitlerine (Blueray, Bluecrop, Patriot) aynı gün içerisinde yapılan Aljinat uygulamasının 30 gün süre ile buzdolabı koşullarında muhafazasında meyvelerin pomolojik özellikleri (ağırlık kaybı, meyve eni, meyve boyu, yara izi çapı, meyve sertliği), duyusal özellikleri (meyve dış görünüşü, tat, pusluluk), meyve renk değerleri (L* değeri, a* değeri, b* değeri, Hue değeri, Kroma değeri) ve fitokimyasal özelliklerindeki (SÇKM, meyve suyu pH'ı, TEA, SÇKM/Asit oranı) değişimlere etkisi periyodik aralıklarla (5'er gün ara ile) incelenmiştir. Elde edilen bulgular ışığında Blueray çeşidi maviyemişlerde aljinat uygulaması ağırlık, dış görünüş, renk, SÇKM miktarı, TEA miktarı ve SÇKM/Asit oranı özelliklerinin kaybını önleyici yönde etki gösterdiği, Bluecrop çeşidi meyvelerde dış görünüş, meyve sertliği, SÇKM miktarı, TEA miktarı ve SÇKM/Asit oranı özelliklerinin kaybını önleyici yönde etki gösterdiği, Patriot çeşidi meyvelerde ise ağırlık kaybı, renk değerleri, tat kaybı, meyve sertliği, meyve suyu pH'ı özelliklerinin kaybını önleyici yönde etki gösterdiği tespit edilmiştir. Bu bulgular incelendiğinde aljinat uygulamasının çeşitlere ve muhafaza süresine göre farklılık göstermekle birlikte muhafaza kalitesi bakımından önemli özelliklerin korunması yönünde etki gösterdiği belirlenmiş, yapılan uygulamanın farklı konsantrayonlarla hazırlanmış çözeltilerle, farklı dozlarla veya yapılacak ön uygulamalara denenmesinin etkilerinin gözlemlenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of Alginate application applied on the same day to different blue varieties (Blueray, Bluecrop Patriot) taken from Bursa ecological conditions at the end of the 2019 production season on refrigerated storage were investigated. In this study, effects of alginate applications on the physical properties of the fruits (weight loss, fruit width, fruit length, scar diameter, fruit hardness), sensory characteristics (fruit appearance, taste, haze), fruit color values (L * value, a * value, b * value, Hue value, Chroma value) and chemical properties (soluble solids (TSS), juice pH, titratable acidity (TA), TSS and TA ratio), the effect of the changes was examined periodically (every 5 days). According findings, application of alginate in Blueray variety blueberry has an effect on preventing loss of weight, appearance, color, SÇKM amount, TEA amount and TSS and TA ratio. It has been determined that the TEA ratio has an effect on preventing the loss of its properties, and in the Patriot variety fruits, it has been found to prevent the loss of weight loss, color values, loss of taste, fruit firmness and fruit juice pH. When these findings are examined, it is thought that although the alginate application differs according to the varieties and storage time, it has an effect on the protection of important properties in terms of preservation quality, and it will be useful to observe the effects of the application with solutions prepared with different concentrations, different doses or pre-applications.