Yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde A1 ve A2 düzeyleri için görev temelli sözcük öğretim etkinlikleri
Task based vocabulary teaching activities for A1 and A2 level classes in teaching Turkish as a foreign language
  1. Tez No: 674282
  2. Yazar: MERAL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ELMALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Kültürel örgütlenmeler olan toplumların iletişim kurmasını sağlayan en önemli ve en gelişmiş araç dildir. Dil, birey-toplum ilişkisi kurmasının yanı sıra toplum-toplum ilişkisinin de şekillenmesine insanlar var olduğundan beri hizmet etmektedir. Bu sebeple dil öğretimi insan unsurunun olduğu her yer ve her anda önemli olmuştur. Ana dili ediniminin yanı sıra yabancı dil öğrenim ve öğretimi günümüz dünyasına ayak uydurmanın en temel ve pratik yolu olmuştur. Yabancı dil öğretimi yalnızca dil bilgisi öğretimini kapsamamaktadır. Bütünsel açıdan ele alındığında hedef dilin öğretimi dil bilgisi, dört temel dil becerisi olan dinleme, konuşma, okuma ve yazma, sözcük öğretimi ve kültür aktarımını içermektedir. Sözcük öğretimi temel bir beceri alanı olarak görülmese bile beceri alanları, dil bilgisi ve kültür aktarımı içerisine dâhil edilmesi gereken en önemli dil öğretim unsurlarından birisidir. Yabancı dil öğrenimini gerçekleştiren bir bireyden hedef dile ait sözcükleri de aktif bir biçimde kullanması beklenmektedir. Bu nedenle, yabancı dil olarak Türkçe sınıflarında, dil öğrenicilerini bu hedefe ulaştırmak için AOÖÇ'nin önerdiği görev temelli dil öğretim yöntemini temel alan sözcük öğrenim ve öğretim çalışmalarının yapılması gereklidir. Bu bağlamda, yabancı dil olarak Türkçe derslerinde kullanılan İstanbul, İzmir, Yeni Hitit ve Yedi İklim A1 ve A2 düzeyi ders kitapları sözcük öğretim çalışmalarının sıklığı ve görev temelli dil öğretimine uygunluğu açısından incelenmiştir. Bu inceleme sonunda Yabancı Dil Olarak Türkçe derslerinde görev temelli dil öğretim yöntemiyle hazırlanmış sözcük öğretim çalışmalarının ders kitaplarında hemen hemen hiç yer almadığı gözlemlenmiştir. Bu çalışmanın amacı, Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde kullanmak amacıyla, A1 ve A2 düzeyleri için görev temelli sözcük öğretim etkinlikleri önermektir. Alanyazında eksik olduğu düşünülen bu materyaller aracılığıyla, öğrenenlerin içsel motivasyonlarını sağlamaları, sosyal bir dil kullanıcısı olmaları, dil öğrenme kaygılarının üstesinden gelmeleri ve hedef dilde kendilerini daha etkin bir biçimde ifade edebilmeleri hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Language is the most significant and advanced tool that helps the communities which are cultural organizations to communicate with each other. It has contributed to the relationships both between individuals and society and among societies. For this reason, language teaching has been important wherever and whenever there is a human being. In addition to mother tongue acquisition, foreign language learning and teaching has become the most basic and practical way to keep up with today's world. Foreign language teaching does not only include grammar teaching. From a holistic point of view, teaching the target language includes grammar, the four basic language skills of listening, speaking, reading and writing, vocabulary teaching and culture transfer. Even if vocabulary teaching is not seen as a basic skill area, it is one of the most significant language teaching elements that should be included in skill areas, grammar and culture transfer. An individual who is learning a foreign language is expected to use the words of the target language actively. Hence, it is necessary to carry out vocabulary learning and teaching studies based on the task-based language teaching method suggested by CEFR in order to bring language learners to this goal in Turkish as a foreign language classes. In this regard, İstanbul, İzmir, Yeni Hitit and Yedi İklim A1 and A2 level textbooks used in Turkish lessons as a foreign language have been reviewed in terms of the number of vocabulary teaching studies and their suitability for task-based language teaching. As a result of the review of these books, it has been observed that vocabulary teaching studies prepared with task-based language teaching method in Turkish as a Foreign Language lessons have hardly been included in the textbooks. The aim of this study is to propose task-based vocabulary activities for A1 and A2 levels in order to use it in teaching Turkish as a foreign language. Through these materials, which are thought to be missing in the literature, it is aimed to provide the intrinsic motivation for learners, to become a social language user, to overcome their language learning anxiety and to express themselves more effectively in the target language.