İskit ve Kimmer göçlerinin Urartu Devleti üzerindeki etkileri
The effects of Scythian and Cimmerian migrations on the Urartian State
- Tez No: 674285
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM MEMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Tezimizde, Urartu Devleti'nin coğrafyasına ve siyasi tarihine yer verdikten sonra İskit ve Kimmer Göçlerinin Urartu Devleti üzerindeki etkileri hakkında bilgi verilmektedir. Çalışmamızda Urartu Devletini yıkıma sürükleyen süreç gözler önüne serilmeye çalışılmaktadır. Gerçekten Urartu'nun beylikler döneminden yıkılışına kadar olan süre boyunca sürekli Asur tacizlerine maruz kalması, İskit ve Kimmer kavimlerinin Urartu topraklarına girişi ve II. Sargon'un“Sekizinci Seferi”Urartu'yu yıkılışa sürükleyen nedenlerdendir. İskit ve Kimmer göçlerinin yıkıcı etkisi Urartu'nun ekonomik, siyasal birçok alanda zorlanmasına neden olmuştur. Bu durumu fırsat bilen Asur kralı II. Sargon'un“Sekizinci Sefer”i sonucunda Musasir kentinin ele geçirilip yağmalanmasıyla Urartu devletine son darbe vurulmuştur. Bu vurgun sonucunda devlet bir süre daha varlığını sürdürse de eski gücünü yakalayamamış ve gerileme dönemine girmiş, en son olarak İskit-Med işbirliği ile de M.Ö. 609 yılında siyasi arenadaki varlığı son bulmuştu. Anlatmış olduğumuz tüm bu süreci yazılı belgeler ve arkeolojik çalışmalar ışığında ayrıntılı olarak aktarmaya çalıştık. Çalışmamız dört ana başlıktan oluşmaktadır. I. Bölümde Urartu ülkesinin tarihi coğrafyası konusuna değinilmiş olup bu bölgede gerçekleştirilen arkeolojik çalışmalar hakkında bilgiler aktarılmıştır. II. Bölümde Urartu devletinin feodal birlikler halinden bir devlet haline gelişi ve bu süreç boyunca Asur- Urartu mücadeleleri ele alınmıştır. III. Bölümde İskit ve Kimmer kavimlerinin adlarına, coğrafyalarına ve tarih sahnesine çıkışlarına değindikten sonra Urartu devleti üzerindeki tesirleri ele alınmıştır. IV. Bölümde ise Urartu krallığının hangi etkenler sonucunda yıkıldığına ve bu yıkılış sürecindeki unsurlara değinilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Urartu Devleti, Feodal, İskit, Kimmer, Göç, II.Sargon, Sekizinci Sefer.
Özet (Çeviri)
In our thesis, after mentioning about the geograph and poitical history of the Urartian State, information is given about the effects of the Scythian and Cimmerian Migrations on Urartian State, In our study, the process that caused the Urartian State to destruction is tried to be revealed. Indeed, Urartu's constant exposure to Assyrian harassment during the period from the principalities to its collapse, the entry of the Scythian and Cimmerian tribes into the Urartu lands and the II. Sargon's“Eighth Expedition”are among the reasons that led Urartu to collapse. The devastating effect of the Scythian and Cimmerian migrations caused Urartu to have difficulties in many economic and political areas. As a result of the Eighth Expeditionof the Assyrian king Sargon the second, who took advantage of this situation, the final blow was dealt to the Urartian state with the capture and overrunning of the city of Musasir. As a result of this defeat, although the state continued to exist for a while, it could not regain its former power and entered a period of decline. Finally, with the cooperation of İskit-Med, its existence in the political arena came to an end in 609 BC. We tried to convey the whole process that we have described in detail in the light of written documents and archaeological studies. Our study consists of four main titles. In the first chapter, the historical geography of the Urartu country is mentioned and information about the archaeological studies carried out in this region is provided. In the second chapter, the transformation of the Urartian state from feudal unions to a state and the Assyrian-Urartian struggles throughout this process are discussed. In the third chapter, after mentioning the names, geographies and the emergence of the Scythian and Cimmerian tribes, their influence on the Urartian state is discussed. In the fourth chapter, the factors that caused the collapse of the Urartian kingdom and the elements in this collapse process are mentioned. KEYWORDS: Urartian State, Feudal, Scythian, Cimmerian, Immigration, Sargon II, Eighth Expeditio