Anadolu'da Kimmer-İskit iz ve etkileri
Traces and effects of Cimmerian-Scythian in Anatolia
  1. Tez No: 218521
  2. Yazar: TİMUR DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
M.Ö. 8. yüzyıldan başlayarak M.Ö. 6. yüzyıla kadar Anadolu'da etkinliklerini gördüğümüz Kimmer ve İskit göçebe savaşçılarının, Anadolu'ya göçleri, Anadolu Kültürleri ile olan İlişkileri ve Anadolu Kültürleri üzerindeki etkileri tezimizin konusu oluşturmaktadır. Demir Çağının Anadolu yerel krallıkları olarak karşımıza çıkan Urartu,Geç Hitit Kentleri, Phryg, Lydia ve Batı Anadolu'da ki Ionlar Kimmer ve İskit akınlarından olumsuz etkilenmiş, Urartuları İskitlerin, Phrygleri ise Kimmerlerin yıktığı kabul görmüştür.Yazılı bir kültür oluşturmayan Kimmer ve İskitlerin Anadolu kültürleri ile olan ilişkilerini anlayabilmek için ilişkiye geçtikleri Urartu, Asur ve Greklerin yazılı kaynaklarına başvurulmuş, Anadolu'da ortaya çıkarılmış ve göçebe kavimlere ait olduğu düşünülen arkeolojik buluntular, ele geçtikleri merkezlerin konumları da dikkate alınarak incelenmeye çalışılmıştır.Göçebe kavimler Anadolu devletlerinin sadece siyasi tarihlerini etkilemekle kalmamış, özellikle Phryg ve Lydia sanatlarında Bozkır hayvan üslubundan etkilenerek yapılan eserlerden de anlaşıldığı gibi kültürel alanda da Anadolu uygarlıkları üzerinde de etkileri görülmüştür. Göçebe kavimlerin savaşlardaki üstünlüklerini sağlayan en önemli unsurlardan olan uzun mesafe okçuluğundaki başarılarının nedenlerinden biri olan kovanlı ok uçları da büyük olasılıkla Anadolu'ya bu kavimlerin aracılığı ile gelmiş ve Anadolu devletlerinin savaş teknolojilerini etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
The topic of this thesis consists of the effects of Cimmerian and Scythian migrant warriors, whose activites we can observe in Anatolia from 8. B.C. to 6. B.C; their immigration to Anatolia; their relations with other Anatolian cultures and their effects on the Anatolian Culture As being the local kingdoms of Anatolia in Iron Age, the Urartian State, late Hitit cities, Phrygia and Ions in west Anatolia were negatively affected from the attacks of Cimmerians and Scythians. It is accepted that Urartians were defeated by Scythians whereas Phrygians were defeated by Cimmerians.Since Cimmerians and Scyhtians had no written cultures, the written resources of Urartu, Assu, and Greeks with whom Cimmerians and Scythians were in relation, were carefully examined to understand their relation with other Anatolian cultures. Archaeological findings, which were found in Anatolia and thought to being belong to the migrant tribes, were examined by taking into account their excavation locations.Migrant tribes had not only affected the political history of Anatolian states, but they had also affected them in cultural subjects. We can obtain this information from the works of art which were made with the inspiration of Animal Style especially in Phrygian and Lydian arts. One of the most important components which ensured superiority of migrant tribes to other cultures is the long-distance archery. The most effective way of success in long-distance archery was socketed arrowheads. There is a strong possibility that they came to Anatolia through the agency of these tribes and they affected the war technologies of Anatolian states.