Bazı pestisitlerin karbonik anhidraz izoenzimleri üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of effects of some pesticides on carbonic anhydrase isoenzymes
  1. Tez No: 674300
  2. Yazar: AYBİKE BALTACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAHİT GENÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada insan eritrositlerinden Karbonik anhidraz izoenzimleri saflaştırıldı ve bazı pestisitlerin bu enzim üzerine inhibisyon etkileri araştırıldı. Enzim Sepharose-4B-4-(6-Amino-hekziloksi)-benzensulfonamit kimyasal yapısına sahip afinite kolonu kullanılarak insan eritrositlerinden saflaştırıldı. İzoenzimlerin saflığı, Sodyum Dodesil Sülfat Poliakrilamit Jel Elektroforezi (SDS-PAGE) ile kontrol edildi. Araştırmamızda kullanılan pestisitlerin hCA-I ve hCA-II izoenzimlerini in vitro olarak farklı düzeylerde inhibe ettiği saptandı. Bu pestisitlerin içerisinde hCA–I enzimi için en güçlü inhibitör Karbofuran (IC50:6,52 µM; Ki:3,58 µM), en zayıf inhibitör ise 1-Naftol (IC50:16,55 µM; Ki:14,4 µM) olduğu tespit edildi. hCA-II için en güçlü inhibitör Koumatetralilin (IC50:5,06 µM; Ki:1,62 µM), en zayıf inhibitör Dimetaklor (IC50 14,6 µM; Ki:8,44 µM) olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The inhibition of carbonic anhydrase isoenzymes on this enzyme was purified and investigated for some of these pesticides. Affinity column with the chemical structure of enzyme Sepharose-4B-4- (6-Amino-hexyloxy) -benzenesulfonamide was purified from human erythrocytes. The purity of the isoenzymes was checked by Sodium Dodecyl Sulphate Polyacrylamide Gel Electrophoresis (SDS-PAGE). The pesticides used in our study were found to inhibit hCA-I and hCA-II isoenzymes at different levels in vitro. Among these pesticides, the strongest inhibitor for the hCA - I enzyme is Carbofuran (IC50: 6.52 µM; Ki: 3.58 µM), the weakest inhibitor is 1-Naphtol (IC50: 16.55 µM; Ki: 14.4 µM) Coumatetralil (IC50: 5.06 µM; Ki: 1.62 µM) was the strongest inhibitor for hCA-II, and Dimethachlor (IC50 14.6 µM; Ki: 8.44 µM) was found to be the weakest inhibitor.