Comparison of light transmittance of CAD/CAM ceramic blocks reinforced with different fillers
Farklı doldurucular ile güçlendirilmiş CAD/CAM seramik bloklarının ışık geçirgenliklerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 674304
  2. Yazar: MAHMUT ALOLO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ÇAPA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Son yıllarda diş hekimliğine bir çok yeni materyal sunulmuş ve yeni teknikler geliştirilmiştir. CAD/CAM teknolojisi bu yeniliklerin başında gelmektedir ve üreticiler CAD/CAM ile kullanılabilen yeni ve üstün fiziksel ve estetik özelliklere sahip seramik materyaller geliştirmektedir. Materyallerin estetiği en çok etkileyen özelliklerinden biri olan ışık geçirgenliğinin final restorasyona olan etkileri sıklıkla incelenmektedir. Çalışmamızda amaç üç farklı seramik CAD/CAM materyalinin farklı yarı saydamlık ve kalınlık ve renkteki örneklerinin ışık geçirgenliği özelliğini değerlendirmektir. Bu sebeple E.max CAD (Ivoclar Vivadent, Schaan, Liechtenstein), Empress CAD (Ivoclar Vivadent, Schaan, Liechtenstein) ve LRF Blok (GC, Japan) materyallerinden yüksek yarı saydamlık ve düşük yarı saydamlık özelliklerine sahip A1 ve A3 bloklardan 1mm ve 2mm kalınlıklarda örnekler hassas kesme cihazı ile kesilmiş ve zımpara makinası ile 600, 800 ve 1200 gritlik zımparalar ile cilalandı. Zımpara işlemini takiben E.max CAD örnekler üretici firmaların talimatları doğrultusunda kristalizasyon için fırınlandı. Tüm örnekler glaze işlemine tabi tutulduktan sonra örneklerin bir yüzeyi hidroflorik asitle üretici talimatlarına uygun şekilde muamele edildi ve ışık geçirgenliği deneyine hazır hale getirildi. Çalışmada örneklerin ışık geçirgenliği ölçümleri LED Radiometre cihazı (SDI (Victoria, Australia) ile, Bluephase N (Ivoclar Vivadent, Schaan, Liechtenstein) LED ışık cihazı kullanılarak yapıldı. Ölçüm esnasında koşulları standardize edebilmek için radyometre ölçüm yüzeyine silikon bir kalıp yerleştirildi ve ışık verilmesi bu silikon kalıp yardımıyla yapıldı. Örneklerdeki yüzey farklılıklarını incelenmesi için SEM görüntüleri alındı. Verilerin değerlendirilmesinde normal dağılım gösteren değişkenlerin gruplar arası karşılaştırmalarında tek yönlü varyans analizi, alt grup karşılaştırmalarında Tukey çoklu karşılaştırma testi, ikili grupların karşılaştırmasında bağımsız t testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In recent years, many new materials have been introduced to dentistry and new techniques have been developed. CAD / CAM technology is at the forefront of these innovations, and manufacturers are developing new ceramic materials with superior physical and aesthetic properties that can be used with CAD / CAM. The effects of light transmittance, which is one of the features that most affect the aesthetics of the materials, on the final restoration are frequently examined. In our study, We aimed to evaluate the light transmittance properties of samples of three different ceramic CAD / CAM materials with different translucency, thickness and color. For this reason, from E.max CAD (Ivoclar Vivadent, Schaan, Liechtenstein), Empress CAD (Ivoclar Vivadent, Schaan, Liechtenstein) and LRF Block (GC, Japan) materials, 1mm and 2mm from A1 and A3 blocks with high translucency and low translucency properties The samples in thicknesses were cut with a precision cutting device and polished with 600, 800 and 1200 grit sanders with a sanding machine. Following the sanding process, E.max CAD samples were sintered for crystallization according to the manufacturer's instructions. After all samples were subjected to glazing, one surface of the samples was treated with hydrofluoric acid in accordance with the manufacturer's instructions and made ready for the light transmission test. In the study, the light transmittance measurements of the samples were made using the LED Radiometer device (SDI (Victoria, Australia), and the Bluephase N (Ivoclar Vivadent, Schaan, Liechtenstein) LED light device. SEM images were taken to examine the surface differences in the samples. In the evaluation of the data, one-way analysis of variance was used for the comparison of variables with normal distribution, the Tukey multiple comparison test was used for subgroup comparisons, and the independent t test was used for the comparison of paired groups.