Lastik agregalı betonların dinamik özelliklerinin kompozit malzeme olarak incelenmesi
Investigation of dynamic properties of rubberized concrete as a composite material
- Tez No: 67431
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKER BEKİR TOPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Atık oto lastiği günümüzde geri dönüşümü olmayan ve çevre kirliliği yapan bir endüstriyel atıktır. Atık oto lastiklerinin lastiğin yüksek enerji yutma özeliğinden yararlanmak ve betonu daha elastik bir malzeme haline getirmek amacıyla beton içerisinde kullanılabileceği düşünülmüştür. Bu çalışmada BS16 ve BS30 kalitesindeki normal betonlar içine iki farklı boyuttaki lastiklerin kaba agrega olarak kırmataşla birlikte kullanılarak katılmasıyla elde edilen lastikli betonlar üç fazlı kompozit malzeme olarak incelenmiş ve bu betonların çarpma etkisi altındaki davranışları araştırılmıştır. Harcın matris, agrega ve lastiğinde sürekli matris içinde dağılı fazlar olduğu kabulüyle lastikli betonların üç fazlı kompozit olarak ele alınarak elastisite modüllerinin elde edilebileceği bağıntılar kurulmaya çalışılmıştır. Son yıllarda betonun özeliklerini etkileyen unsurlar üzerine yapılmış araştırmalar sonucu tespit edilmiş arayüz (interface) olayının da betonda dördüncü bir faz olarak incelenmesi hadisesi hala soru işaretleriyle önemini korumaktadır. Bu sebeple çalışmamızda da lastikli betonlarda“arayüz”ün dördüncü bir faz olarak hesaba katılabileceği ele alınmıştır. Lastik agregalı betonların otoyol bariyerlerinde kullanılması düşüncesi ile de içinde farklı yüzdelerde ince ve kaba lastik agregalar bulunan lastikli betonlardan yapılmış silindir numunelere ait statik sonuçlar dinamik değerlere çevrilerek çarpışma olayı bir dinamik problem olarak araştırılmış ve bulunan değerler normal beton ve çelik değerleriyle karşılaştırılmıştır. Çalışmalar sonucunda kompozit malzeme kurallarıyla elde edilen bağıntıların deneysel sonuçlara iyi uyduğu, lastik ilaveli betonda çarpmaya karşı dayanıklılığın arttığı ve bunun özellikle kaba lastik agregalılarda olduğu görülmüştür. ÎLB-15 kodlu lastikli betonun normal betona kıyasla daha elastik ve daha ekonomik olduğu bulduğumuz sonuçlar arasındadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Waste automobile tires pose a hazardous threat to the environment if they remain unrecyclable. By using waste automobile tires as an aggregate in rubberized concrete we are able to recycle what was previously seen as a hazardous material, thereby contributing to the protection of our environment. Waste automobile tires were also chosen for use in concrete mixtures due to rubber's elasticity and its ability to absorb energy. In this study, an analysis of rubberized concrete as a three phase composite was carried out according to composite material rules and the behaviours of rubberized concretes were examined under collision impacts. The concretes used in this study were of C16 and C30 qualities and the aggregate in the concrete mixtures included rubber pieces of various sizes and varying percentages. Being composed of mortar, aggregate and rubber, the concrete was treatad as a three phase composite material in order to determine equations for elastic moduli. In recent years, research on the properties of concrete and the factors effecting its properties have revealed new knowledge about interface. Therefore, in the formulation of the model, it was also decided that the interface among the phases may be taken into account as a fourth phase in rubberized concrete. Considering the use of rubberized concretes as highway barriers, static experiments were performed using cylindrical specimens of rubberized concrete made with various percentages of coarse or fine pieces of rubber aggregate. Then, the collision impacts were researched as a dynamic problem, and the static results pertaining to cylindrical samples were converted into dynamic values. The values obtained were compared with values for both normal concrete and steel. It was observed that the experimental results complied conclusively with equations used for composite material rules. The impact resistance of rubberized concrete was high and it was particularly evident in concrete specimens aggregated with coarse rubber. It was also determined that FRC-15 (ILB-15) was the economic form of rubberized concrete and possessed the highest level of elasticity.