Yapı sistemlerinin göçme yükünün belirlenmesi için yöntem araştırılması
At the building frames method researching for collapse load
  1. Tez No: 67430
  2. Yazar: SACİT OĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET YAPI SİSTEMLERİNİN GÖÇME YÜKÜNÜN BELİRLENMESİ İÇİN YÖNTEM ARAŞTIRILMASI OĞUZ, Sacit Osmangazi Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı Doktora Tezi. Tez Yöneticisi, Prof. Orhan Yüksel May 1997, 37 sayfa Kirişlerin ve tek katlı çerçevelerin göçme yükünün hesabı oldukça basit olarak yapılabilmektedir. Gerek, eğilme momenti diyagramlarının kolaylıkla çizile- bilmesi, gerekse, olabilecek mekanizma sayılarının azlığı da, çözümde yeterli kolay lığı sağlar. Ancak, yapının büyümesi, karmaşık hale gelmesi ile, problem, gitgide artarak çözümü zorlaştırır. Olabilir mekanizma sayısının çokluğu, çözümü imkansız hale getirir. Bununla beraber, bazı kurallarla hızlı çözümün de elde edilebileceği durumlar olabilir. Bu yöntemlerden, bazı koşullarla faydalanmak mümkündür. Bu çalışmada, göçme yükü hesabı için yeni bir yöntem verilmiştir. Yöntem her sistem için geçerli olup, yöntemin esasının anlaşılması kolaydır. Ancak, yöntem de, matematik problemin çözümü zorluk gösterir. Bu zorluk, problemin doğrusal programlama problemine dönüştürülmesi ile yenilmiş, problem kolayca çözülür hale getirilmiştir. Anahtar Kelime : Göçme.
Özet (Çeviri)
vm ABSTRACT AT THE BUILDING FRAMES, METHOD RESEARCHING FOR COLLAPSE LOAD O?UZ, Sacit Osmangazi Universty, Instutie of Science Civil Engineering Department Doctoral Thesis / Supervisor Prof. Orhan Yüksel May 1997, 37 pages The beams and portal frames discussed so far have been simple enough for them to be analysed by a 'direct' approach. B ending-moment diagrams were easy to draw, and the number of possible mechanisms of collapse was small, so that the complete behaviour of the frames in the various examples could be visualized readily. As the structure under examination becomes more complex, however, the difficulties of the direct approach increase very rapidly. The choice of collapse mechanism is wide, and becomes almost impossible to derive the correct solution immediately. In this situation it is natural to seek on the one hand simple approximate methods of analysis, and on the other some general principles againts which the accuracy of the approximate methods can be measured. In this study a new method is taken to consideration among the collapse examination methods. To understand the main essence of this method is very easy, but the solvethe mathematics problems is very difrucult and also in same cases it would be applicable and easy with a method known as linear programming which was developed recently. Key word : Collapse