G-7 ülkelerine yapılan doğrudan yabancı yatırımlar: Panel veri analizi
Foreign direct investment inflows to G-7 countries: Panel data analysis
  1. Tez No: 674315
  2. Yazar: ESRA HASDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZİR KÖSE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Dünya çapında artan küreselleşme sonucunda doğrudan yabancı yatırımlarda büyük artış görülmüştür. Ülkelere birçok alanda fayda sağladığı düşünülen doğrudan yabancı yatırımların yapılacağı ülke seçiminde belirleyici olan faktörlerin saptanmasına yönelik yapılan ampirik çalışmalara ait literatür oldukça geniştir. Bu tez çalışmasında, G-7 ülkelerine 1996 yılının ilk çeyreği ile 2017 yılının ilk çeyreği arasında yapılan net doğrudan yabancı yatırım girişleri ile döviz kuru oynaklığı arasındaki ilişki incelenmektedir. Çalışmada, döviz kuru oynaklığı serisi, reel efektif döviz kurunun, Cermeño ve Grier (2006) tarafından geliştirilen panel GARCH yönteminden elde edilen koşullu varyansı olarak tanımlanmıştır. Döviz kuru oynaklığının diğer bağımsız değişkenler olarak alınan reel efektif döviz kuru, dışa açıklık oranı ve reel GSYH ile net doğrudan yabancı yatırım girişleri üzerine regresyonu doğrusal panel veri modeli kullanılarak tahmin edilmiştir. Çalışmanın modelleme aşamasında, reel efektif döviz kuru ve dışa açıklık oranı değişkenlerinin düzeyde birim köke sahip olmaları, değişkenlerin veri üretim süreçlerinin daha ayrıntılı incelenmesini sağlamış ve bu amaçla ilgili değişkenler Omay, Hasanov ve Shin (2018) tarafından geliştirilmiş panel birim kök testi vasıtasıyla deterministik (kalıcı) ve stokastik (geçici) bileşenlerine ayrıştırılarak modele katılmışlardır. Çalışmanın ekonometrik metodoloji alanındaki motivasyonu, yatay kesit bağımlılığını giderecek yeni bir yaklaşım önermesi bağlamındadır. Çalışmada, Cermeño ve Grier (2006) yönteminden elde edilen reel efektif döviz kurunun koşullu kovaryansı, net doğrudan yabancı yatırım girişlerinin koşullu kovaryansı ve koşullu varyansı modele eklenerek yatay kesit bağımlılığını giderip gidermediği araştırılmıştır. Söz konusu değişkenlere ek olarak, yatay kesit bağımlılığını etkilediği düşünülen iki küresel değişken olan oynaklık indeksi (VIX) ve küresel brent petrol fiyatı değişkenleri de modele eklenmiştir. Yapılan analizler sonucunda, hata terimleri arasındaki yatay kesit bağımlılığı tam olarak giderilmese bile Breusch Pagan (1980) LM ve Pesaran, Ullah ve Yamagata (2008) test istatistiklerinde düşüş gözlenmiştir. Çalışmanın diğer bir bulgusu ise, çalışmanın ele aldığı dönem içinde, döviz kuru oynaklığının G-7 ülkelerine yapılan doğrudan yabancı yatırımlar üzerinde negatif yönlü ve anlamlı etkisi olabileceğidir.
Özet (Çeviri)
As a result of increasing globalization around the world, there has been a great increase in foreign direct investments. The literature of empirical studies on the determination of the factors affecting the country selection for foreign direct investments, which are thought to provide benefits to the countries in many areas, is very extensive. In this thesis, the relationship between net foreign direct investment inflows to G-7 countries and exchange rate volatility is examined for the sample period of first quarter of 1996 and the first quarter of 2017. In the study, the exchange rate volatility series is defined as the conditional variance of the real effective exchange rate obtained from the panel GARCH method developed by Cermeño and Grier (2006). The regression of exchange rate volatility with other selected independent variables as on real effective exchange rate, openness ratio and real GDP on the net foreign direct investment inflows is estimated by utilizing the linear panel data model. In the modeling phase of the study, the fact that the real effective exchange rate and openness ratio have unit roots at the level enabled the data generation processes of these variables to be examined in more detail, and for this purpose, these variables were decomposed into their deterministic (permanent) and stochastic (temporary) components by means of the panel unit root test developed by Omay, Hasanov, and Shin (2018). The motivation on the econometric methodolgy of this study is on proposing a new approach in order to eliminate the cross- section dependence. In the study, the conditional covariance of the real effective exchange rate, Conditional covariance and conditional variance of the net foreign direct invetsments obtained following the Cermeño and Grier (2006) were added to the model and it was investigated whether these factors eliminated the cross-section dependence. In addition to the aforementioned variables, the volatility index (VIX) and global brent oil price variables, which are thought to affect the cross-sectional dependence, were also added to the model. As a result of the analysis, even if the cross-section dependence was not completely eliminated by adding the proposed factors to the model, a decrease was observed in the test statistics of Breusch Pagan (1980) LM and Pesaran, Ullah and Yamagata (2008). Another finding of the study is that exchange rate volatility had a negative and significant effect on net foreign direct investment inflows to G-7 countries in the sample period of the study.