Lateral epikondilitte, ekstrakorporeal şok dalga tedavisi (ESWT) ve yüksek yoğunluklu lazer tedavisi (HILT)'nin ağrı, fonksiyon ve kavrama kuvveti açısından karşılaştırılması: Randomize kontrollü bir çalışma
A comparison of extracorporeal shockwave therapy (ESWT) andhigh-intensity laser therapy (HILT) in terms of pain, function and grip strength in lateral epicondilitis: A randomized controlledstudy
- Tez No: 674325
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT EREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş ve Uğraşı Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: El Rehabilitasyonu Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı, lateral epikondilit hastalarında ekstrakorporeal şok dalgası tedavisi (ESWT) ve yüksek yoğunluklu lazer tedavisinin (HILT) ağrı, fonksiyon ve kavrama kuvveti açısından etkinliğini ve bu iki tedavinin birbirlerine karşı üstünlüğü olup olmadığını karşılaştırmaktır. Çalışma grubunu Balıkesir Özel Sevgi Hastanesi Fiziksel Tıp Polikliniğinde, ilk defa lateral epikondilit tanısı alarak tedavi amaçlı fizik tedavi için yönlendirilen yaşları 18-65 yıl arasında olan gönüllü 42 hasta oluşturmaktadır. Hastalar geliş sırasına göre liste randomize olarak 3 gruba ayrılmıştır. Birinci gruba fizyoterapi, ikinci gruba fizyoterapiye ek ESWT, üçüncü gruba ise fizyoterapiye ek HILT uygulanmıştır. Ağrı şiddetini belirlemede görsel analog skala (GAS), kavrama kuvvetini belirlemede el dinamometresi, fonksiyonellik için ise Duruöz El İndeksi ve Hasta Bazlı Lateral Epikondilit Değerlendirme Anketi (PRTEE-T) uygulanmıştır. Bütün değerlendirmeler tedavi öncesinde, sonunda ve tedaviden bir ay sonra tekrarlanmıştır. Hastaların GAS ve PRTEE-T değerlendirmelerinde tedavi yöntemleri arasında anlamlı fark tespit edilirken (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the effectiveness of extracorporeal shock wave therapy (ESWT) and high-intensity laser therapy (HILT) in terms of pain, function, and grip strength in patients with lateral epicondylitis , and whether these two treatments are superior to each other. The study group consisted of 42 volunteer patients aged between 18-65 years who were diagnosed with lateral epicondylitis for the first time and referred for therapeutic physical therapy in Balıkesir Private Sevgi Hospital Physical Medicine Polyclinic. The list of patients was randomly divided into 3 groups according to the order of arrival. Physiotherapy was applied to the first group, ESWT in addition to physiotherapy was applied to the second group, and HILT was applied to the third group. Visual analog scale (VAS) was used to determine pain intensity, hand dynamometer was used to determine grip strength, Duruöz Hand İndex and Patient-based Lateral Epicondylitis Assessment Questionnaire (PRTEE-T) were used for functionality. All evaluations were repeated before, at the end, and one month after treatment. While a significant difference was found between the treatment methods in the VAS and PRTEET evaluations of the patients (p0.05).