SBA-15 destekli Ca-Fe, Ca-Cu, Ca-Zn, Ca-Mn ikili oksitlerin mikrodalga kalsinasyonuyla sorbent olarak hazırlanması ve sıcak baca gazı kükürt (H2S) gideriminde kükürt tutma yeteneklerinin incelenmesi
Preparation of SBA-15 supported Ca-Fe, Ca-Cu, Ca-Zn, Ca-Mn binary oxides by microwave calcination and investigation of their hot gas desulfurization (H2S) ability
  1. Tez No: 674350
  2. Yazar: ZEYNEP KÖSEOĞLU EBEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ ATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada, desteksiz ve SBA 15 destekli CaO-MeO (Me: Cu, Fe, Mn, Zn) sorbentlerin sentezi, karakterizasyonu ve sıcak baca gazı kükürt giderme performanslarının belirlenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmada desteksiz ve mezogözenekli bir destek malzemesi olan Santa Barbara Amorphous-15 (SBA 15) destekli Ca-Cu, Ca-Fe, Ca-Mn, Ca-Zn karışık metal oksitleri ve SBA 15 destek malzemesi ıslak emdirme yöntemi kullanılarak sentezlenmiştir. Sorbentlerin kalsinasyon adımı kül fırını ve mikrodalga fırın kullanılarak gerçekleştirilmiş ve X- ışını kırınımı (XRD) cihazı, Brunauer, Emmet ve Tellere (BET) yüzey ölçüm cihazı ve Taramalı Elektron Mikroskobu-Enerji Dağılım Spektrometresi (SEM-EDS) ile karakterize edilmiştir. Sentezlenen sorbentlerin kükürt giderme performansı, 800ºC'de, kuvars bir reaktörde, gaz kromatografisi cihazı kullanılarak test edilmiştir. Baca gazı olarak, 330 ppm H2S, %9 H2, %13,5 CO, %4,5 CO2 ve Ar ile dengelenen simüle edilmiş baca gazı karışımı kullanılmıştır. Sorbentlerin sülfidasyon sonrası karakterizasyonları XRD ve SEM-EDS ile yapılmıştır. XRD sonuçlarıyla metal oksit ve metal sülfür oluşumları belirlenmiştir. Sorbentlerin yüzey görüntüsü ve element içeriği SEM-EDS ile belirlenmiştir. XRD sonuçları metal oksit oluşumunu doğrulamıştır. BET sonuçları ise, SBA 15 destekli CaO-MnO sorbentinin daha geniş yüzey alanına sahip olduğunu göstermiştir. Desteksiz, geleneksel ve mikrodalga fırın kullanılarak kalsine edilen SBA 15 destekli karışık metal oksit sorbentlerin kükürt giderme testleri, desteksiz sorbentlerde CaO-CuO ve SBA 15 destekli sorbentlerde ise CaO-MnO'in en iyi kükürt giderme performansı gösterdiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the synthesis, characterization and hot gas desulfurization performance of unsupported and SBA 15 supported CaO-MeO (Me: Cu, Fe, Mn, Zn) sorbents. In the study, unsupported and mesoporous Santa Barbara Amorphous-15 (SBA 15) supported Ca-Cu, Ca-Fe, Ca-Mn, Ca-Zn mixed metal oxides, SBA 15 supported materials were synthesized by wet impregnation method. Sorbents were calcined by using conventional and microwave ovens and they were characterized by X-ray diffraction (XRD) diffractometer, Brunauer, Emmet ve Tellere (BET) surface analyzer and Scanning Electron Microscope-Energy Dispersive Spectroscopy (SEM-EDS). The desulfurization performance of the synthesized sorbents was tested in a quartz reactor at 800ºC by using gas chromatograph. Ar balanced simulated gas including 330 ppm H2S, 9% H2, 13.5% CO, and 4.5% CO2 was used as the flue gas. Sorbent characterization after sulfidation was performed by XRD and SEM-EDS. Metal oxide and metal sulfide formations were verified by XRD results. The surface appearance and elemental composition of the sorbents were determined by SEM-EDS. BET results showed that SBA 15 supported CaO-MnO sorbent has the largest surface area. The desulfurization test results of unsupported and SBA 15 supported mixed metal oxide sorbents calcined by conventional and microwave revealed that unsupoorted CaO-CuO and SBA 15 supported CaO-MnO show the best desulfurization.