Kadin girişimciliği: Kastamonu ili örneği
Case of women entrepreneurship of the Kastamonu province
  1. Tez No: 674349
  2. Yazar: TUĞBA AKYILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKKI ÇILGINOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma girişimcilik kavramının alt dallarından biri olan kadın girişimciliğinin Kastamonu ilindeki potansiyelini ortaya çıkarmak için yapılmıştır. Bununla ilgili kadın girişimcileri geniş bir kapsamda ele alıp kadın girişimcilerin iş hayatında ki yerleri ve yürüttükleri faaliyetler incelenmiştir. Kastamonu ili kapsamında faaliyet gösteren kadın girişimcilerin girişimciliğe karar verme nedenleri, faaliyet sırasında bir kadın olarak karşılaştıkları sorunlar, bulunduğu sektör ile ilgili özellikler, destek aldıkları kurum ve kuruluşlar, gelecek planları ve yeni iş hayatına girecek olan kadın girişimcilere yönelik tavsiyeleri üzerinde durulmuş olup nitel araştırma yöntemlerinden biri olan mülakat yöntemi kapsamında yarı yapılandırılmış sekiz sorudan oluşan görüşme formu ile veri toplanılmaya çalışılmıştır. Görüşmelerin analizinde ise betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Özellikle ekonomik refahın oluşması için önemli bir yere sahip olan kadın girişimcilerin bu alandaki görüşleri girişimciliğe yeni adım atacak kadınlar için katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to reveal the potential of women's entrepreneurship, one of the sub-branches of the concept of entrepreneurship, in Kastamonu. Related to this, women entrepreneurs were discussed in a wide scope and their place in business life and the activities they carried out were examined. Operations of women entrepreneurs in Kastamonu province, the problems they encounter as a woman during the activity and also the characteristics of the sector they are in and the institutions or organizations they receive support from, their future plans and their recommendations for other women entrepreneurs who are entering the new business life are emphasized. A semi-structured form of interview methodology has been used to collect the data. The descriptive analysis method was used due to analysis of the interviews. The opinions of women entrepreneurs, who have an important place in the formation of economic prosperity, will have a special contribution to women who will step into new entrepreneurship.