Havacılıkta yer hizmetlerinde iş sağlığı ve güvenliği
Occupational health and safety in ground services in aviation
- Tez No: 674385
- Danışmanlar: DR. REŞİT ERÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Sağlık Eğitimi, Sivil Havacılık, Public Health, Health Education, Civil Aviation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Gelişen ve değişen dünyada hız konfor ve zaman önem kazanmıştır. Bu paralelde havacılık da hızlı bir gelişme sağlamıştır. Her yıl küresel ölçekte ekonomik ve iş gücü olarak büyük bir gelişme sağlayan havacılık sektöründe oluşan, oluşabilecek iş kazaları, meslek hastalıkları vb. gibi işin yapılması esnasında çalışana meydana getirebileceği hasarları tespit etme ve azaltıcı engelleyici önlemler almada yapılabilecekler bu çalışmada incelenmeye çalışılmıştır. Havalimanları son zamanlarda yolcu sayısı ve buna paralel olarak uçuş sayısı açısından yoğun iş yükü gerektiren çalışma alanlarından olmuştur. Türk havacılık sektörü de bundan payını oldukça almıştır. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü 2018 faaliyet raporuna göre 2003-2016 yılında dünyada büyüme %5,7 iken Türkiye'de bu oran 13,7 olarak gerçekleşmiştir. Türkiye' de havacılık sektöründe çalışan sayısı 2003 yılında 65 bin iken 2018 yılına geldiğinde 205 binlere ulaşmıştır. İç dış hat hava trafiği 2003 yılında 374 bin iken 2018 yılında 1.5 milyona ulaşmıştır. (shgm,2018) Bu uçuşların hazırlanması planlanması esnasında birçok farklı birim ve bu birimler içinde birçok personel hizmet vermektedir. Havacılıkta bu birimler arasında en önemli noktada olan bir kesimde yer hizmetleridir. Havalimanlarına uçuş için gittiğimizde çevremizde birçok olay gelişmekte ve bu durum biz uçağa binip uçağın kalkacağı zamana kadar devam etmektedir. Uçak park halindeyken yolcuların uçağa transferi çanta ve valizlerinin transferi, yakıt alım işlemleri, ikram malzemelerinin yüklenmesi, temizlik vb. birçok işlem yapılmaktadır. Bu yapılan işlerin hepsi yer hizmetleri adı verilmektedir. Uçuş yoğunluğu işin zamanında yetiştirilmesi uçuş saatinin planlı olması gibi etkenler nedeniyle de personeller belli bir zaman dilimi içerisinde en kaliteli hizmeti vermek için çaba sarf etmektedir. Yer hizmetlerinde kendi için de hizmet esnasında birçok risk potansiyeli barındırmaktadır.2020 yılında bu çalışma yapılırken Çin merkezli öldürücü sonuçları olan Korona virüsü dünya genelinde yayılmaya başlama olasılığı endişelere sebep olmuştur. Dünyada ortaya çıkacak her türlü salgın hastalıklarının en hızlı yayılma alanları hiç şüphesiz havalimanlarıdır. Bu sebeplerin hepsi toplandığında iş kazaları meydana getirecek birçok oluşum bir araya gelmiş olup iş kazası veya meslek hastalığı yaşanma olasılığını oldukça artmaktadır. Bazen ölümcül sonuçlar dahi ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle bu sonuçların en aza indirmek veya mümkünse tamamen ortadan kaldırmak için havacılıkta yer hizmetlerin de iş güvenliği ve sağlığının yeri oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
Speed, comfort and time have gained importance in the developing and changing world. Parallel to this, aviation has also achieved a rapid development. Every year, occupational accidents, occupational diseases, etc. that may occur in the aviation sector, which provides a great economic and workforce development, on a global scale. In this study, it has been tried to examine the things that can be done in determining the damages that may be caused to the employee during the work and taking preventive measures to reduce. Airports have recently become one of the areas that require intensive workload in terms of the number of passengers and parallel to the number of flights. The Turkish aviation industry has also received its share from this. Civil Aviation General Directorate 2018 Annual Report According to the 2003-2016 year, while growth of 5.7% in the world has been realized, this ratio was 13.7 in Turkey number of employees in the aviation sector, while it's 65 thousand in 2003 reached 205 thousand when it comes to 2018. Domestic international air traffic increased from 374 thousand in 2003 to 1.5 million in 2018. During the preparation of these flights, many different units and many personnel within these units serve. In aviation, they are ground handling services in a section that is at the most important point among these units. When we go to the airports for flights, many events develop around us and this situation continues until we get on the plane and take off. While the plane is in park, the transfer of passengers to the plane, transfer of bags and suitcases, fuel purchases, loading of catering materials, cleaning, etc. many transactions are carried out. All of these works are called ground services. Due to factors such as flight density, timely training of the flight, and planned flight time, the staff endeavours to provide the highest quality service within a certain time frame. In ground services, it also has many potential risks during service. While this study is being carried out, the possibility of the Corona virus, which has a lethal consequence of China, to spread throughout the world, has caused concerns. Many formations that will cause occupational accidents have come together and the probability of having a work accident or occupational disease increases considerably. Sometimes it even produces fatal results. Therefore, the place of occupational safety and health in aviation services is also very important in order to minimize these results or eliminate them completely if possible.