Mevcut yapılar için kalıcı yer değiştirme esaslı bir hasar modeli
Residual displacement based damage model for existing structures
- Tez No: 674388
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜBERRA ESER AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada tek serbestlik dereceli sistemlerde yakın ve uzak deprem hareketleri kullanılarak kalıcı yer değiştirme talepleri ve hasar indeksi incelenmiştir. Malzeme modeli olarak dayanım azalmasının dikkate alındığı (Modified Clough) ve alınmadığı (iki doğrulu elastoplastik) iki ayrı malzeme modeli ele alınmıştır. Analizlerde incelenen yapısal parametreler olarak yapı periyodu (T) 0.1-3 s. arasında, deprem yükü azaltma katsayısı (R) 2-3-4-5-6 olarak, pekleşme oranı () %0, %5, %10 olarak alınmış olup, yakın ve uzak fay etkilerini içeren 140 gerçek deprem kaydı kullanılmıştır. Deprem etkisine maruz kalmış bir binanın değerlendirilmesinde bu geçmiş çoğu kere bilinmediğinde, yapının değerlendirilmesinde daha basit ve deprem sonrası ölçülebilen bir parametreye göre hasarın derecelendirilmesi önem taşımaktadır. Bu çalışmada zaman tanım alanında gerçekleştirilen doğrusal olmayan çözümleme sonuçları ile yapısal hasarın tahmini için yeni bir yaklaşım geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, damage index and residual displacement demands of SDOF systems are investigated for far field and near field ground motions. To this purpose SDOF systems with known lateral strength for a period range between 0.1 and 3.0 sec. are analyzed in time domain. During analyses two structural behaviors such as elastoplastic (non-degrading) and Modified Clough (degrading) models are assumed. Nonlinear dynamic time history analyses are conducted for a number of 140 ground motions representing both far-field and near-field effects. A new damage index is proposed with an equation as a function of residual displacement, spectral displacement, maximum inelastic displacement and lateral strength. The comparison of proposed damage index with the analysis results are also presented.