Salixdan di romanên jinên behdînan da
Behdinan kadınlarının romanlarında tavsif
- Tez No: 674387
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2021
- Dil: Kürtçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Yaşayan Diller Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Kültürü Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
“Behdinan Kadınlarının Romanlarında Tavsif”adlı bu çalışma, romanın temelindeki can alıcı bir teknik olarak teorik ve pratik yönden tavsife (betimleme) yönelik bir girişimdir ve edebi kurallara göre metinde yeni bir açıklama yaratma biçimidir. Nitekim açıklama, maddi bir şekilden edebi bir şekle, sözcükler aracılığıyla gerçek ortamı okuyucu zihnine aktarmanın bir yöntemidir. Bu çalışma bir giriş ve iki ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, Kürt kadınlarının roman yazmadaki rolüne ek olarak bazı eleştirmenlerin görüşlerine göre romanın görünüşü kısaca tanıtıldı. Yine Kürt romanı ve romanın yazımında Kürt kadınlarının rolü. İlk bölüm ayrıca bazı roman yazarlarının Batı ve Doğu eleştirmenlerinin yeterlilik kavramları ve tanımları hakkındaki görüşlerini yansıtan üç alt bölüm içermektedir. Diğer yandan klasik ekol ve yeni ekollere göre bu terimle nasıl başa çıkılacağı da“aydınlama dalgası ve yeni Fransız alarmı”ve geri dönüş tekniğiyle ilişkisidir. Daha sonra tanımların görevleri ve türleri açıklanmıştır. İkinci bölüm, Kürt romancıları“Sindis Nihêlî û Kewser Şewket”eserlerinde tavsif kavramı tanımlamasına yönelik dört alt başlığa ayrılmıştır ve ayrıca romanların özetleri, karakterin ruhsal, sosyal ve psikolojik boyutlarına göre betimlenmesi gösterilmektedir. Daha sonra mekanın kapalı veya açık etkisinin tekniği, karakterin psikolojisi üzerindeki yerin aşînalığına ve yabancılığına göre açıklanır. Ayrıca mekan içinde nesnelerin betimlenmesi ve karakterle olan ilgisi de tasvir edilmiştir. Son olarak, elde ettiğimiz sonuçlar açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis named as“Description in the Novel of Bahdinan's Women”is an attempt to explain description in theoretical and practical aspects, as a crucial technique in novel's fundamental. It also creates a new environment in the text according to literary rules. Thus, description is a method to transfer the real environment to readers mind, from a materialistic image to a literary one through words. This thesis consists of an introduction and two chapters. In introduction, the appearance of the novel is briefly introduced regarding some critics' point of views, in addition to the role of Kurdish women in writing novel. The first chapter covers three concepts, in this chapter the opinions of eastern and western critics and literary writers are depicted about concepts and definitions of description. In addition, how to deal with this term concerning classical school and new schools“The stream of consciousness and Nouveau roman”, and their connection with the narrative technique. Then the functions and types of descriptions are explained. The second chapter covers four concepts for practicing the term of description in the works of the Kurdish novelists“Sindis Niheli and Kawasar Shawkat”, and also the summaries of novels, the description of the characters according to psychical, social, and psychological dimensions are shown. Then the technique of a closed and open place is explained according to the familiarity and unfamiliarity of the place and its effect on the psychology of the character. The description of the objects in the setting and their relevance to the characters are also depicted. Finally, the results we received are shown. Ev lêkolîna li jêr navê“Salixdan di Romanên Jinên Behdînan da”xebateke ji bo şîrovekirina têgeha salixdanê ji aliyê teorî û praktîkî ve wek teknîkeke girîng di binyatê romanê da, ku li gorî rêsayên wêjeyî ketwarekê (jîngeh) nû di nava tekstî da diafirîne. Bi vê yekê salixdan pêvajoya veguhastina ketwarê rasteqîne ye bo hişê vegêrî, ji wêneyekê meteryalî bo wêneyekê wêjeyî bi rêya peyvan. Ev xebat ji destpêkek û du beşan pêk tê. Di destpêkê da bi şêweyekî kurt behs li peydabûna romanê li gorî boçûnên hinek rexnegiran tê kirin. Dîsan romana Kurdî û rolê jinên Kurd di nivîsîna romanê da. Herwisa beşa yekem sê binbeşan bi xwe ve digire, têda boçûnên hinek torevan û rexnegirên Rojava û Rojhilatê derbarê têgeh û pênasên ji bo salixdanê xuya dibin. Herwiha çewaniya serederîkirinê digel vê termî li gorî qutabxana klasîk û qutabxanên nû“pêla hişyariyê û pêla nû ya Frensî”û peywendiya wê bi teknîka vegêranê ve. Paşê jî erk û cureyên salixdanê têne behskirin. Beşê duyem, bi çar binbeşan hatiye terxankirin bo praktîkirina termê salixdanê di berhemên herdu romannivîsên jin“Sindis Nihêlî û Kewser Şewket”ê da. Tê da salixdana karekterî li gorî rehendên“fîzîkî, civakî û derûnî”hatine berçavkirin. Herwisa teknîka salixdana cihê vekirî û girtî li gorî hogir û nehogiriya cihî li ser derûnê karekterî. Paşê salixdana kel û pelan û tiştan di nava cihî da û peywendiya wan bi karekterî ve tê diyarkirin. Li dawiyê ew encamên jê ra gehiştin hatine rêz kirin.