Geriatrik bireylerde üst ekstremite kas kuvveti ve fonksiyonlarının yaşam kalitesi, mobilite, denge ve günlük yaşam aktiviteleri üzerine etkisi
The effect of upper extremity muscle strenght and functions on quality of life, mobility, balance and activities of daily living in geriatric individuals
- Tez No: 674397
- Danışmanlar: PROF. DR. HANİFEGÜL TAŞKIRAN, DOÇ. EBRU KAYA MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı geriatrik bireylerin üst ekstremite kas kuvveti ve fonksiyonlarının bireyin yaşam kalitesi, mobilite, denge ve günlük yaşam aktiviteleri üzerine etkisi üzerine etkisini incelemektir. Materyal ve Metot: Çalışmaya Ekim 2019-Mart 2020 tarihleri arasında İstanbul'da yaşayan, Mini Mental Test Skoru ≥ 24 olan 65 yaş üstü 87 olgu dâhil edilmiştir. Olguların omuz, dirsek, el bileği kas kuvveti hand held dinamometre; kavrama kuvveti hand grip dinamometre kullanılarak ölçülmüştür. Üst ekstremite fonksiyonları Jebsen El Fonksiyon Testi ile değerlendirilmiştir. Olguların yaşam kalitesi değerlendirmesinde Kısa Form 36 (SF-36); mobilite değerlendirmesinde Rivermead Mobilite İndeksi (RMİ) , denge değerlendirmesinde Berg Denge Ölçeği, Tek Ayak Üzerinde Durma Testi ve Zamanlı Kalk ve Yürü Testi, günlük yaşam aktiviteleri değerlendirmesinde Barthel İndeksi (Bİ) kullanılmıştır. Olgularla yapılan tek görüşmede ilgili ölçümler ve değerlendirmeler yapılıp kaydedilmiştir. Değerlendirme sonucu elde edilen veriler SPSS (ver21.0) programı kullanılarak yapılmıştır. Sayısal değişkenler arasındaki ilişkilerin analizinde ''Sperman Korelasyon Analizi'; ikili grup karşılaştırmalarında“Mann Whitney U Testi”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study is to examine the effect of upper extremity muscle strength and functions on the quality of life, mobility, balance and activities of daily living in geriatric individuals. Materials and Methods: 87 individuals over the age of 65 who lived in Istanbul between October 2019 and March 2020 and had a the Mini Mental Test Score of 24 were included in the study. Shoulder, elbow and wrist muscle strengths were evaluated with a hand dynamometer. Handgrip strength was evaluated with a grip dynamometer. Upper extremity functions were evaluated using the Jebsen Hand Function Test. Short Form 36 (SF-36) was used to evaluate the quality of life of the cases. Rivermead Mobility Index (RMI) was used for mobility assessment. Berg Balance Scale, Single Leg Stance Test and Timed Up and Go tests were used for balance evaluation. The Barthel Index (BI) was used to evaluate activities of daily living. Measurements and evaluations were made with the subjects in a single interview and recorded. The data obtained as a result of the evaluation were programmed in SPSS (ver21.0) program.“Sperman Correlation Analysis”in the analysis of numerical variables relationship;“Mann Whitney U Test”was used for pair group comparisons.