Analysis of box girders by the equivalent beam method
  1. Tez No: 6744
  2. Yazar: HİKMET TOPÇUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. S. TANVİR WASTİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET EŞDE?ER KİRÎS METODUYLA KUTU KİRİŞLERİN ANALÎZÎ TOPCUOGLU, HİKMET YÜKSEK LİSANS TEZÎ, ÎNS- MÜH. BÖLÜMÜ TEZ YÖNETİCİSİ : PROF. DR. S. TANVIR WASTI TEMMUZ 1989, 109 SAYFA Kutu kesitli köprüler yapısal uygunlukları, düşük maliyetleri ve estetik görünümlerinden dolayı diğer otoyol köprüleri arasında önemli bir yer tutmaktadır. Bu çalışmada basit mesnetli kutu kesitli köprülerin çeşitli yüklemeler altındaki davranışı ve analizi incelenmiştir. Karışık olan bu tip yapıların analizi basit ve yaklaşık bir yöntemle ele alınmış ayrıca hesaplamaları kolaylaştırmak için de bir mikrobilgisayar programı ( CASHBOX ) geliştirilmiştir. Bu tür yapıların kesitleri genellikle merkezlerinden geçen dik eksen etrafında tam bir simetriye sahip oldukları için analiz en fazla dört hücresi olan simetrik kesitler üzerine yoğunlaştırılmıştır. Bilim kolu : 624.03.02ANAHTAR SÖZCÜKLER KUTU KESÎT, EŞDE?ER KÎRÎS YÖNTEMÎ, ANALÎZ, KÖPRÜ, YAKLAŞIK YÖNTEMLER, TASARIM, BÎLGÎSAYAR PROGRAMI. vx
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ANALYSIS OF BOX GIRDERS BY THE EQUIVALENT BEAM METHOD TOPCUOGLU, HİKMET M.S. in Civil Engineering Supervisor : Prof. Dr. S. Tanvir WASTI July 1989, 109 pages Box girders have gained important acceptance amoung other types of freeway bridge girders due to their structural efficiency, economy of construction and pleasing aesthetics. In this study, the behaviour of simply supported box girders under various loading conditions has been investigated. Even though the analysis of this type of structure is very complex, a simple and approximate analytical method for box girders has been proposed. A microcomputer program called CASHBOX (Computer Analysis of Simple Homogeneous Box Girders ) has been developed in order to reduce the calculation effort. Box girder cross sections generally have a vertical symmetry axis passing through the centroid, so the analysis is restricted to box girders of up to four cells possessing symmetry about the centroidal axis. iiiKEYWORDS : BOX GIRDERS, EQUIVALENT BEAM METHOD, ANALYSIS, BRIDGES, APPROXIMATE METHODS, DESIGN, COMPUTER PROGRAM. xv