Linear construction planning technique
- Tez No: 6745
- Danışmanlar: MUSTAFA TALAT BİRGÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET DO?RUSAL İNŞAAT PROJELERİ İÇİN PLANLAMA TEKNİ?İ ÇAKA, Hakan Yüksek Lisans Tea i, ins. Müh. Bölümü Tea Yöneticisi : öğr. Gör. Talat BiRGÖNOL Haairan 1989, 145 sayfa Bu çalışmada, boru hattı, karayolu, köprü ve çok katlı yapılar gibi tekrar karakteri olan doğrusal yapım işlerinde uygulanabilecek bir planlama tekniği ortaya koyulmuştur. Doğrusal projeler tüm proje süresince seriler halinde devam eden müstakil işlerden ( bu çalışmada imalat hattı olarak anılacaktır) oluşur. Proje bölümlere ayrılır ve her imalat hattı projenin bir ucundan başlayarak sürekli seriler halinde birbirini takip eden bölümler boyunca ilerler. Doğrusal projeler için yetkin bir planlama metodu geliştirmek amacı ile bir optimiaasyon yöntemi kullanılmıştır. Optimisasyonun amacı toplam proje suresinin kısaltılmasıdır. Diğer tüm planlama tekniklerinden ayrı olarak öne sürülen metodda uygun kaynak miktarları temel girdidir. Daha sonra proje suresini optimuma indirecek uygun kaynak miktarı seçilir. Öne sürülen metod planlamanın iki temel gereksinimine yanıt vvermektedir. Bunlar (1) iş devamlılığı sağlamak yoluyla kaynakların verimli kullanılması, (2) Uygun kaynak dağılımının hesaplanmağıdır. Problem, tek kademeli karar değişkenli, N-aşamalı dinamik programlama ile formülize edilmiştir.N-aşamalı dinamik programlama formu lasyonunda üretim hatları i= 1,.... n e kadardır ve her aktivitenin en erken başlama samanı i inci aşamadaki karar değişkenine karşılık gelir. Yukardakilere ek olarak, optimum sonuca yakın cözümleride veren, projenin alternatif iş programlarını ortaya çıkaran Duyarlılık Analizi yapılmıştır. Anahtar Kelimeler : Doğrusal inşaat Projeleri için Planlama Tekniği, Doğrusal Programlama Tekniği, Yapım Planlaması, Programlama, Tekrarlı Yapım Projeleri, Dinamik Programlama. Ana Bilim Dalı Kodu : 624.03.02 ¥4-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT LINEAR CONSTRUCTION PLANNING TECHNIQUE CAKA, Hakan M.Sc. in Civil Eng. Supervisor : Ins. Talat BIRGONUL.June 1989, 145 pages This study presents a planning technique for linear repetitive construction projects such as ; pipelines, highways, bridges, high-rise buildings etc. A linear project consists of sequence of tasks (hereafter referred as production lines) carried out along the entire project. The project is divided into sections and. the production lines commencing from one end of the project, progress continuously in sequence along successive sections of the project. In order to develop an effective method for planning linear projects an optimization procedure is employed. The objective of the optimisation procedure is minimization of overall project duration. In contrast to all other planning techniques the proposed method uses feasible quantities of resources as basic input data. The quantities of resources are then determined so as to minimise project duration. The proposed procedure satisfies two main requirements of planning : (1) Utilization of resource usage through achieving working continuity (2) Determination of feasible resource configuration. The problem is formulated within one state-variable, N-stage iiiDynamic Programming framework. The i = l,...., rr production lines represented by N-stages in the dynamic programming formulation and earliest, start time of each activity corresponds to the state variable at the ith stage. In addition, a sensitivity analysis is included which permits the identification of near optimal solutions, providing alternative schedules for the project. Keywords : Linear Construction Planning Technique, Linear Scheduling Technique, Construction Planning, Scheduling, Linear Repetitive Construction Projects, Dynamic Programming. Science code : 624.03.02 iv