Meme kanseri olgularında toll benzeri reseptörleri kodlayan genlerde rastlanan varyasyonların belirlenmesi
Determination of variations in genes encoding toll-like receptors in breast cancer cases
- Tez No: 674410
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERDİNÇ YALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eczacılık Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Meme kanseri kadınlar arasında teşhis edilen ikinci kanser türüdür. Bu hastalık meme dokusunu oluşturan hücre gruplarının genetik değişiklikleri sonucu oluşan hasar birikimi ile ortaya çıkmaktadır. Yapılan çalışmalar, kanser hastalıklarının enflamasyonla karmaşık bir ilişkisinin olduğunu kanıtlanmışlardır. Karsinogenez sürecinin kronik enflamasyon ile başlayarak kanserli hücre oluşumu için predispozan bir etkisi olduğu düşünülmektedir. Doğal immün sistem reseptörler aracılığı ile patojenlerin yüzeyinde bulunan moleküler paternleri tanıyarak konağa ait olan ve olmayını belirleyerek savınmayı başlatmaktadır. Toll-benzeri reseptör (TLR), birçok virüs ve bakteri enfeksiyonlarına karşı doğal ve kazanılmış immün yanıtın oluşmasında kritik bir rol oynayan lösin bakımından zengin tekrarlara sahip bir grup transmembran protein ailesidir. Çalışmamızda; meme kanseri olgularında, TLR2 ve TLR4 genlerinde meydana gelen varyasyonlar ile enflamasyon arasında olası ilişki incelenmiştir. Meme kanseri tanısı almış 102 birey (hasta grubu) ve bu tanıyı almamış 101 sağlıklı birey (kontrol grubu) çalışmaya dahil edilmiştir. Varyasyonlar, Tetra-Primer ARMS PCR yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Yapılan istatistik sonuçlarına göre araştırılan varyasyonlar ile meme kanseri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the second type of cancer diagnosed among women. This disease occurs with the accumulation of damage caused by genetic changes of the cell groups that make up the breast tissue. Studies have proven that cancer diseases have a complex relationship with inflammation. Carcinogenesis process is thought to be a predisposing effect for cancerous cell formation starting with chronic inflammation. Through adaptive immune system receptors, it starts the defense by recognizing the molecular patterns on the surface of pathogens and determining whether they belong to the host and not. Toll-like receptor (TLR) is a group of transmembrane protein families with leucine-rich repeats that play a critical role in the formation of a natural and acquired immune response against many virus and bacterial infections. In our study; In breast cancer cases, the possible relationship between variations in TLR2 and TLR4 genes and inflammation has been investigated. 102 individuals (group of patients) diagnosed with breast cancer and 101 healthy individuals (control group) who were not diagnosed were included in the study. Variations were determined using the Tetra-Primer ARMS PCR method. According to the statistical results, a significant relationship was not found between the variations investigated and breast cancer.