Profitability of Guinean banking sector 2006 to 2018
Gine bankacılık sektörünün karlılığı 2006 - 2018
- Tez No: 674409
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ECE HANDAN GÜLERYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın amacı, guinean bankacılık sektörünün 2006'dan 2018'e kadar olan karlılığını incelemektir. Araştırma, guinean bankacılığı sektörünün faaliyetlerinde bulunan ticari bankaların 2006-2018 verilerini içeren bir panel verisine dayalı sabit etkili bir model temel almaktadır. iç ve dış değişkenler. Araştırma, stokastik sınır yaklaşımı ve verimsizlik düzeyini (verimlilik) açıklayan değişkenlerin belirlenmesi olan parametrik bir yöntem sunmaktadır. Bu araştırmanın bir Çıktısı olarak, çalışmanın önemli bir politika uygulaması vardır; İlk olarak, hem merkez bankası hem de gine politika yapıcılarının ticari bankaları, kârlılıklarını artırmak için sektörün ticari banskları geleneksel olmayan faaliyetlerde bulunduğundan, herhangi bir finansal riski önlemek için geleneksel olmayan faaliyetleri düzenlemelidir. İkinci olarak, hem Gine merkez bankaları hem de banka sektörünün ana aktörleri olan ticari bankalar, finansal sistemin istikrarına cevap vermek ve Gine bankalarının karlılığını artırmak için mevduat sigortası sistemini uygulamaya yönlendirilir. Dahası, Gunean ticari banka yöneticileri, sektörün hem küçük, orta hem de büyük bankaları için bankaların varlıklarının, bankaların öz sermayesinin ve sermayesinin getirisinin verimliliğini uygulamaya devam etmelidir. Sonuçlar, her bir bankanın hangi seviyede daha karlı olduğu ve buna karşılık gelen faktörlerin sonucuna varılmasına izin verir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate he Profitability of the Guinean banking Sector from 2006 to 2018. The research takes into consideration a fixed-effect model based on panel data which contains data of the commercial banks in activities in the Guinean banking sector. In terms of studying the level of cost efficiency of Guinean Commercial banks by the effect of endogenous and exogenous variables; the research provides a parametric method known as the stochastic border approach. This approach illustrates the determination of the variables which explain the level of inefficiency or efficiency. The Output of this research has a significant policy implication. Firstly, commercial banks of the sector are engaged in nontraditional activities for rising their profitability for the sake of increasing financial risk. Therefore, both central bank and policymakers need to regulate nontraditional activities of commercial banks to prevent the financial risk. Secondly, both Guinean central bank and commercial banks as main actors of the banking sector are guided to implement the deposit insurance system to respond to the stability of the financial system and then increase Guinean banks' profitability. Moreover, Guinean commercial bank managers have to keep implementing the efficiency of the return of the banks' assets, the banks' equity, and capital for both small, medium, and big banks of the sector. The results allow concluding that at which level each bank was more profitable and the corresponding factors.