Alüminyum-Alüminyum oksit kompozit üretimi
The Production of aluminium aluminium oxide composite
- Tez No: 67447
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAN AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Teknolojinin hızla ilerlemesi ve elde bulunan mevcut malzemelerin bazen yetersiz kalışı, bilim adamlarını yeni malzeme araştırmalarına sevk etmiştir. Bu araştırmalar günümüzde süratli bir şekilde sürmektedir. 2. Dünya savaşı sırasında teknolojide büyük bir patlama gerçekleşmiş ve üstün özelliklere sahip malzemelerin geliştirilmesine neden olmuştur. Bunlardan biriside çeşitli yapılarda kompozitlerin üretilmesidir. Kompozit malzemelerin diğer malzemelere göre hafif, yüksek mukavemet, düşük.maliyetli gibi özellikler taşımaları kompozit malzemele ön plana çıkarmıştır. Patikül takviyeli kompozit malzemelerin yüksek aşınma mukavemetleri,dövme haddeleme gibi yöntemlerle şekil verilebilmesi partiküllü kompozit malzemelerin kullanım alanları genişlemiştir. Bu çalışmada Etibank Seydişehir Alüminyum tesislerinde üretilmiş olan alümiyum alaşımı (Etial 178 ), argon gaz atmosferinde çalışan fırında 790 °C ye ısıltılmış Etial 178 içerisine ağırlıkça %5-20 arasında değişen alüminyum oksit seramik partiküleri eklendik ten sonra 900 dev/dk hızla karıştırılarak döküm yapılmıştır.. Kalıptan alınan döküm parça, sertlik ölçümü ve mikroyapının incelenmesi için kesilmiştir. Aİ203 ilavesinin artması, sertliği arttırdığı ve mikroyapıda tane küçülmesine neden olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Rapid development of technology and insufficiency of materials on hand (used) has oriented scientists to new researches. These researches have been carried out from old era of the history to this time with increasing speed. During the second world war, great development had occured in technology which had caused development of high guality materials. Composites at different structures has been manufactured, as well. Composite materials are more preferable since they have properties of thightness, strong resistance and low cost. The partical reinforced composite materials have high corrosion resistance and can be formed by forging, rolling and wrought processes, thus their usage area became wider. In this study, aluminium alloy Etial 178 which is manufactured in Etibank Alumi nium foundation at Seydişehir, has been raised 790 °C in an oven working under argon gas which we had desingned.After adding aluminnium oxide ( A1203) ceramic particles by % 5 -20 in weight inside Etial 178, the composite has been mixed at 900 rev. / min. and casted. The casting part, taken from the mold, has been cut for hardness measurement & micro structure inspection. It has been observed that »increasing A1203 cantent has also increased hardnass caused particle reduction in micro structure.