Simetrik dengeli eksik bölük tasarımlarında uygun işleyim etkisi kestiricisinin belirlenmesi ve bir uygulama
Determining the appropriate threatment effect estimator in the simetrical balanced incomplete block designs and an application
  1. Tez No: 67448
  2. Yazar: HÜLYA ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECLA ÇÖMLEKÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Bu çalışmada dengeli eksik bölük tasarımlarının eksik bölük tasarımları içindeki yeri ve önemi araştırılarak özellikle simetrik dengeli eksik bölük tasarımlarında işleyim etkilerine ilişkin uygun kestiricinin belirlenmesi üzerinde durulmuş tur. Uygun kestirici kavramı, yansız, tutarlı ve minimum varyanslı olma özelliklerini içeren kestirici kavramı yerine kullanılmaktadır. Çalışmada tek etmenli deney ve tek değişkenli değişke çözümlemesi gözönünde bulundurulacaktır. Çalışmanın amacı ve bölümlerde yer alan konuların kapsamı birinci bölümde ele alınmıştır. İkinci bölümde genel eksik bölük tasarımları ve bu tasarımların özel durumları olan kısmi dengeli eksik bölük tasarımları ile dengeli eksik bölük tasarımlarına ilişkin açıklamalar ve sınıflandırılmalar yer almaktadır. Çalışmanın asıl amacı olan uygun işleyim etkisi kestiricisinin belirlendiği tasarım olan dengeli eksik bölük tasarımlarının ayrıntılı biçimde incelenmesine üçüncü bölümde yer verilmiştir. Simetrik dengeli eksik bölük tasarımında bölükler-içi, bölükler-arası ve bileşik kestiricilerin elde edilmesi ve uygun işleyim etki kestiricisinin belirlenmesi dördüncü bölümde ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Teorik olarak incelenen uygun işleyim etki kestiricisi çalışmanın beşinci bölümünde bir uygulama ile vurgulanmaktadır. Çalışmada sonuçlar ve önerilere altıncı bölümde yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the place and significance of balanced incomplete block designs in incomplete block designs was investigated and main importance was put especially upon determining the appropriate treatment effects estimator in the simmetrical balanced incomplete block designs. The concept of appropriate estimator has been used in place of estimator which covers some properties of being unbiassed, consistent and having minimum variance. Single-factor experiment and one variable analysis of variance were taken into consideration in this study. The purpose and content of the subject matters taking place in chapters were put forward in the first chapter. In the second chapter, description and classifications about general incomplete block designs, partially balanced incomplete block designs which are the specific cases of these designs and balanced incomplete block designs were introduced. Balanced incomplete block designs determining the appropriate treatment effect estimator which is the main goal of the study was analyzed in detail through out the third chapter. The fourth chapter comprehensively includes the attainment of intra-blocks, inter- blocks, combined estimators and the determination of the appropriate treatment effect estimator in symmetrical balanced incomplete block design. The appropriate treatment effect estimator, which was theoretically investicated, was emphasized by means of application in the fifth chapter of the study. Finding and suggestions were presented in the sixth chapter.